آیا در مصر کودتا صورت گرفت؟

8jrexg5v

آیا در مصر کودتا صورت گرفت؟ با سرنگونی محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر توسط ارتش این کشور، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با سؤال دشواری درمورد دیپلماسی بزرگترین ملت عرب مواجه شده است: آیا این یک کودتا ...

آیا در مصر کودتا صورت گرفت؟

8jrexg5vبا سرنگونی محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر توسط ارتش این کشور، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با سؤال دشواری درمورد دیپلماسی بزرگترین ملت عرب مواجه شده است: آیا این یک کودتا بود؟

اوباما و مشاورانش از خود می‌پرسند آیا ۱.۵ میلیارد دلاری که آمریکا هرساله برای کمک به قاهره می‌فرستاده ، تا به بهبود دموکراسی در این کشور کمک کند و البته بخش عمده آن  برای ارتش هزینه می‌شده است، اینک در جهت بهبود دموکراسی در مصر استفاده شده است؟

اگر آمریکا رسماً اعلام کند سقوط مرسی، یک کودتا بوده، طبق قانون ایالات متحده، کمک آمریکا به متحد دیرینه‌اش، مصر باید فوراً متوقف شود. و این امر باعث تضعیف شدید ارتش مصر، که یکی از باثبات‌ترین نهادهای این کشور است و روابط مستحکم و طولانی مدتی با آمریکا دارد، خواهد شد.

علاوه بر این، میلیون‌ها نفر از مردم مصر برای برکناری مرسی، تظاهرات گسترده‌ای انجام دادند و ارتش نیز نقشه راهی برای بازگشت به حکومت غیرنظامی اعلام کرد که خوشایند رهبران مذهبی مسلمان و مسیحی مصر واقع شد. اما مرسی و اخوان‌المسلمین نیز از حمایت بخش دیگری از مردم مصر برخوردار هستند.

اوباما پس از نشستی با مشاوران ارشد خود در کاخ سفید، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از این اقدام ارتش مصر، «عمیقاً نگران» است و سازمان‌های مرتبط با این موضوع در آمریکا را به بازنگری قوانین کمک به مصر فرا می‌خواند.

نگاهی به گذشته‌ای نه چندان دور، نشان می‌دهد اوباما باید هرچه سریع‌تر درمورد آینده کمک‌های آمریکا به مصر و نیز روابط واشنگتن – قاهره تصمیم‌گیری کند.

:: برنا  به نقل از خبرگزاری رویترز

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.