جستجو برای نجات کوهنوردان ایرانی بی نتیجه متوقف شد!

10

جستجو برای نجات کوهنوردان ایرانی بی نتیجه متوقف شد! آخرین اخبار از جستجوی سه کوهنورد ایرانی با خبرهایی مبهم: ( خبر ناگوار برای ورزش ایران/ دولت پاکستان عملیات نجات برای کوهنوردان ایرانی را متوقف کرد ) ...

جستجو برای نجات کوهنوردان ایرانی بی نتیجه متوقف شد!

12آخرین اخبار از جستجوی سه کوهنورد ایرانی با خبرهایی مبهم: ( خبر ناگوار برای ورزش ایران/ دولت پاکستان عملیات نجات برای کوهنوردان ایرانی را متوقف کرد ) (توقف عملیات جست‌وجوی سه کوهنورد ایرانی در پاکستان ) (احتمال مرگ کوهنوردان ایرانی) آیا چنین تیترهایی در چنین شرایطی قابل قبول است؟ آیا  شرایط توقف جستجو، بدلیل شرایط  نامساعد جویست؟ آیا جستجوها ادامه میابد ، این مطالب در حالی منتشر می گردد که عده  بسیاری پیگیر خبرهایی از این سه کوهنورد ایرانی هستند

خبر آنلاین در این رابطه  گزارش داده است:

دولت پاکستان تلاش برای نجات ۳ کوهنورد ایرانی محصور در ارتفاعات برودپیک را متوقف کرد.

فدراسیون کوهنوردی پاکستان ساعاتی قبل با ارسال ایمیلی برای فدراسیون کوهنوردی ایران ، اعلام کرد دیگر به دنبال کوهنوردان ایرانی نمی گردد. «منظور حسین»، رئیس فدراسیون کوهنوردی پاکستان با تشریح اقدامات انجام گرفته برای نجات این سه کوهنورد ایرانی ، نوشته است:«پیرو نامه ۲۰ جولای خود، به اطلاع می‌رسانم که یک فروند هلی‌کوپتر ارتش صبح امروز یکشنبه، با «توماس لامل»، سرپرست گروه آلمانی «گاشربروم ۲»، را به حداکثر ارتفاعی که از آنجا قله «برودپیک» و منطقه ی زیر قله قابل رویت باشد پرواز کرد. آنها مدت زیادی با دوربین در منطقه به جستجو پرداختند. متاسفانه باید بگویم حتی پس از این جستجوی گسترده و طولانی، «توماس» نتوانست هیچ اثری از کوه‌نوردان پیدا کند. او قصد داشت در صورت یافتن آنان در شیب‌های بالاتر از هلی‌کوپتر پیاده شود و عملیات نجات را انجام دهد. پس از آنکه هیچ اثری دیده نشد، هلی‌کوپتر در بیس کمپ فرود آمد. «توماس» هم اکنون به “اسکاردو” بازگشت.
همچنین، دو باربر ارتفاع که روز جمعه به کمپ۳ رفته بودند به بیس کمپ بازگشته اند. آنها گزارش دادند که تمامی منطقه تا کمپ ۳ و حتی درست تا زیر قله را جستجو کردند ولی هیچ ردی یا اثری از کوه‌نوردان نیافتند و بنابراین جستجو را متوقف کردند.شرایط ناگواری است. در حال حاضر جستجو برای یافتن کوه‌نوردان متوقف شده است.»

در خبرگزاری ها آمده است که یکی از کوهنوردان  صعودکننده به قله  خواسته تا پس از صعود آنها، نامه اش را منتشر کنند .

11

تیم پنج نفره باشگاه کوهنوردی آرش تهران  هفته گذشته مسیر جدیدی را برای رسیدن به قله برودپیک اتنخاب کرد که مسیر “ایران” نام گرفت .
سه کوهنورد ایرانی تیم  در راه بازگشت  از قله  برودپیک با خارج شدن از مسیر مقرر، گم شده‌اند.
آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوهنورد مفقود شده هستند که روز سه شنبه ۲۵ تیر موفق شدند قله برودپیک را فتح کنند.
رامین شجاعی، سرپرست تیم پنج نفره ” باشگاه آرش” و افشین سعیدی، دو عضو دیگر این تیم هستند که موفق شدند تا حدود ارتفاع ۷۳۰۰ متری صعود کنند.
رامین شجاعی و افشین سعیدی در کمپ اصلی مستقر شدند اما سه نفر صعود کننده هنوز ناپدید هستند.
برودپیک یا k3 در رشته کوههای قرارقوم پاکستان واقع است و دوازدهمین نقطه مرتفع زمین به حساب می‌آید.

دبیر فدراسیون کوهنوردی: سه کوهنورد مفقود شده از فدراسیون مجوز نگرفته بودند

در پی مفقود شدن کوهنوردان ایرانی در هیمالیا، دبیر فدراسیون کوهنوردی گفت: آنها برای این صعود هیچ مجوزی از فدراسیون نگرفته بودند.

هادی صابری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد مفقود شدن یک هفته‌ای سه کوهنورد تیم آرش در هیمالیای پاکستان، اظهار کرد: آنها در قالب یک گروه مستقل صعود را انجام دادند و هیچ مجوزی از فدراسیون کوهنوردی به عنوان متولی کوهنوردی کشور نگرفته بودند. البته ما به عنوان عوامل فدراسیون تمایل داریم که افراد با ارائه برنامه‌ای مدون اقدام به صعودهای مستقل داشته باشند، اما با نظارتی دقیق از سوی فدراسیون .

وی افزود: فدراسیون کوهنوردی بر حسب وظیفه‌ای که دارد وظیفه انسانی خود می‌داند که به همه کسانی که چنین مشکلاتی دارند کمک کند حال چه مجوز گرفته باشند و چه مجوز نداشته باشند، اما اگر این گروه‌ها مجوز داشته باشند برخی کارها را راحت‌تر می‌توان هماهنگ کرد.

دبیر فدراسیون کوهنوردی در پاسخ به این سوال که گروه‌ها برای اخذ مجوزهای لازم از فدراسیون از چه زمانی باید اقدام کنند؟ افزود: طبق بخشنامه‌های فدراسیون کوهنوردی این زمان حدود شش یا هفت ماه قبل از صعود است که ابتدا بخشی از این زمان مربوط به زمان انجام کارهای اداری و کارشناسی لازم در وزارت ورزش و جوانان است.

وی با اشاره به این که در صورت دریافت اخبار جدید در مورد این سانحه، اخبار آن روی سایت فدراسیون قرار داده خواهد شد، یادآور شد: برای این که اخبار به صورت دقیق و صحیح در اختیار علاقمندان قرار گیرد تمام اطلاعات و اخبار لازم در مورد این حادثه روی سایت فدراسیون قرار داده شده و پیگیری‌های لازم توسط فدراسیون در حال انجام است. اگر اخبار جدیدی به دست آید روی سایت فدراسیون قرار می‌دهیم.

همچنین بیانه ای به شرح زیر منتشر گردیده :

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با صدور بیانیه‌ای درباره اقدامات این فدراسیون درباره حادثه «برودپیک» توضیحاتی داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در متن بیانیه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی درباره حادثه «برودپیک» آمده است:

«نظر به حادثه‌ تلخ پیش آمده برای تیم باشگاه آرش در «برودپیک» که قلب همه‌ ایرانیان را به درد آورد و با توجه به تماس‌ها و پیگیری‌های مکرر خبرنگاران محترم رسانه‌های گروهی و همچنین تعدادی از هموطنان عزیز طی چند روز گذشته از فدراسیون و همچنین اخبار ضدونقیض و کذب درباره رویکرد فدراسیون و انفعال درباره عملیات جستجوی کوهنوردان مفقود شده، بدین وسیله مواردی در راستای تنویر افکار عمومی به این شرح اعلام می‌شود:

۱- با عنایت به موج فراگیر هیمالیانوردی در کشور، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به متقاضیان و درخواست‌های مربوط به صعودهای برون مرزی بر اساس آئین‌نامه‌های موجود، مستندات لازم و بررسی فاکتورهای مختلفی چون مهارت‌های فنی، سوابق تجربی، تواناهایی نفرات و … اقدام به صدور مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش می‌کند. بر اساس آمار موجود صعودها و اعزام‌های صورت گرفته که از کانال فدراسیون و با مجوز شورای برون مرزی صورت می‌گیرد در شرایط ایمن‌تر صورت گرفته و پشتیبانی کامل‌تری را نیز به همراه داشته است.

۲- تیم کوهنوردی باشگاه «آرش» به دلیل عدم انجام کامل امور و سلسله مراتب لازم از منظر این فدراسیون حائز شرایط لازم جهت بررسی و اخذ مجوز شورای برون مرزی نشد. با این حال و بنا بر تصمیمات متولیان آن باشگاه، تیمی ۵ نفره در برنامه‌ای شخصی و مستقل عازم این صعود گردید.

۳- شایان ذکر است، پس از حمله‌ی تروریستی اخیر به کوهنوردان خارجی در پاکستان، فدراسیون ایران با محکوم کردن این حادثه با توجه به حضور کوهنوردان ایرانی (تیم باشگاه آرش) قویاً از نهادها و فدراسیون پاکستان خواستار حفاظت و تأمین امنیت کوهنوردان ایران شد که این تضمین از طریق مقامات پاکستانی به فدراسیون اعلام شد.

۴- پس از تلاش قابل توجه اعضای این تیم در مرحله‌ صعود به محض اطلاع از حادثه پیش آمده در مرحله‌ فرود، فدراسیون‌ کوهنوردی و صعودهای ورزشی به رغم اینکه نقشی در سازماندهی و اعزام این تیم نداشته است، با عنایت به جایگاه خود و مقتضیات اخلاقی و انسانی و نیاز کوهنوردان به پشتیبانی، با تمام توان، ظرفیت‌ها و ارتباطات خود در راستای پیشبرد امور مربوط به جست‌وجو، امداد و نجات اعضای این تیم اقدام کرده که مشروح آن در پایگاه خبری فدراسیون در روزهای گذشته منعکس شده است.

از جمله:
– تماس‌های مستمر و مکاتبه با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور امداد و تسریع در انتقال توسط بالگرد و یا امداد زمینی با آمادگی فدراسیون جهت پشتیبانی های لازم. ( متن تمامی مکاتبات موجود است)

– تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوهنوردان خارجی مستقر در منطقه جهت مساعدت در عملیات جست‌وجو و امداد، از جمله فدراسیون و تیم مغولستان و «مایک هورن» سرپرست تیم سوئیس.

– تماس‌های مستمر با «منظور حسین»، رئیس فدراسیون پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدام عاجل در زمینه‌ امدادرسانی.

لازم به ذکر است این پیگیری‌ها کماکان ادامه دارد و فدراسیون از هیچ مساعدتی فروگذار نخواهد کرد.

۵- ضمن ابراز تأسف از حادثه‌ پیش‌آمده و ابراز همدردی با خانواده‌های کوهنوردان حادثه دیده و همچنین جامعه‌ کوهنوردی و صعودهای ورزشی بر خود لازم می‌دانیم بار دیگر بر این نکته‌ مهم تصریح و تأکید کرده و کوهنوردان گرامی و حتی خانواده‌های آنان را مطلع کنیم که تشکل‌ها و افراد در خصوص صعودهای برون مرزی خود ترجیحاً با مشاوره، راهنمایی و هماهنگی فدراسیون و یا اخذ مجوز شورای برون مرزی اقدام به اجرای برنامه‌های خود کنند تا ایمن‌تر و با پشتیبانی کامل‌تر، حتی‌المقدور کمتر شاهد حوادث تلخ در این رشته‌ ورزشی باشیم.

۵- اساساً واکاوی، ریشه‌یابی و بررسی این حادثه از زوایای مختلف (به خصوص از مسئولین باشگاه و سرپرست تیم مذکور نسبت به جوانب امر و امکان سنجی‌های لازم که به عنوان یک باشگاه ورزشی باید در این رابطه به دستگاه ورزش کشور پاسخگو باشند)، امری ضروری‌ است که در زمان مقتضی می‌تواند جنبه‌های تجربی و آموزشی را برای جامعه‌ کوهنوردی نیز به همراه داشته باشد.»

به گزارش ایسنا،‌ هفته قبل سه کوهنورد باشگاه آرش تهران به نام‌های آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبی جراحی هنگام بازگشت از قله برودپیک واقع در رشته‌کوه‌های هیمالیای پاکستان دچار سانحه شدند و جستجوها برای یافتن آنها ادامه داشت که سرانجام یکشنبه تیم امدادی که در محل مشغول جستجو بود، اعلام کرد، جستجوها تمام شده و امدادگران به بیس کمپ برگشته‌اند.

 

5/ 3٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.