مارها نمی توانند به راحتی از جاده عبور کنند

2013-08-11_144420

مارها نمی توانند به راحتی از جاده عبور کنند سالانه شمار زیادی از مارهای بومی نیوجرسی از گونه «pine snake» که به عنوان سفیران منطقه حفاظت شده «پاینلندز» در نیوجرسی شهرت دارند در حوادث جاده‌ای ...

مارها نمی توانند به راحتی از جاده عبور کنند

سالانه شمار زیادی از مارهای بومی نیوجرسی از گونه «pine snake» که به عنوان سفیران منطقه حفاظت شده «پاینلندز» در نیوجرسی شهرت دارند در حوادث جاده‌ای تلف می‌شوند و تحقیقات اخیر دانشجویان دانشگاه «درکسل» پرده از راز مرگ و میر زیاد این مارها در جاده‌ها برمی‌دارد.

دانشجویان دانشگاه درکسل یافته‌های خود را درباره علت مرگ و میر این مارهای بومی در خلال اجلاس سالانه جامعه بوم‌شناسی آمریکا (ESA) ارائه کردند.

2013-08-11_155411این محققان دریافتند گذر از عرض جاده‌هایی که دو لاین عبوری دارند برای این مارها حداقل دو دقیقه زمان می‌برد و با توجه به سرعت خودروها این زمان برای عبور بی‌خطر از عرض جاده طولانی است. ضمن اینکه این دانشجویان در مطالعات خود به این نکته دست یافتند که مارها بر روی شن بسیار سریعتر از سطوح سخت و آسفالتی جاده‌ها حرکت می‌کنند.

همچنین داده‌های ترافیکی از جاده‌های نیوجرسی در منطقه مورد مطالعه نشان می‌دهد مارها در حین گذر از جاده‌ها با تعدادی خودرو مواجه می‌شوند که این تعداد از سه یا چهار دستگاه در جاده‌های کم‌تردد گرفته تا بیش از ۳۰ دستگاه خودرو را شامل می‌شود که به طور متوسط در هر دو دقیقه در روزهای شلوغ تابستان از جاده‌های نیوجرسی عبور می‌کنند.

مرگ مارها در کف جاده‌ها تنها یک تصادف دلخراش نیست بلکه می‌تواند یک مشکل جدی برای نجات جمعیت و گونه‌های کمیاب آنها باشد. در واقع با احداث جاده‌ها، بسیاری از زیستگاه‌های طبیعی مارها از هم تفکیک می‌شوند و این تغییرات، امکان جفت‌گیری و زاد و ولد آنها با مارهای آن سوی جاده را به شدت محدود می‌کند. البته مرگ مارها همیشه هم یک تصادف نیست زیرا شواهد نشان می‌دهد که برخی از رانندگان به طور عمدی از روی مارها و لاک‌پشت‌ها عبور می‌کنند.

:: ایسنا

 

5/ 4٫50

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(2 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.