علت مرگ کوهنوردان اورست چیست؟ / کوهنورد کیست؟

2013-08-18_003305

علت مرگ کوهنوردان اورست چیست؟ / کوهنورد کیست؟ محققان آمریکایی و انگلیسی با انجام تحقیقات وسیع بر روی مرگ و میر کوهنوردان در کوه “اورست” به مستندات تازه‌ای درباره دلایل مرگ آنها دست یافتند. یک ...

علت مرگ کوهنوردان اورست چیست؟ / کوهنورد کیست؟

محققان آمریکایی و انگلیسی با انجام تحقیقات وسیع بر روی مرگ و میر کوهنوردان در کوه “اورست” به مستندات تازه‌ای درباره دلایل مرگ آنها دست یافتند.
یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی اولین مطالعات گسترده را درباره فاکتورهایی که باعث مرگ کوهنوردان “اورست” می‌شوند، انجام داد. این فاکتورها عبارتند از : شرایط آب و هوایی سخت، خستگی، ورم مغزی، سقوط بهمن و مشکلات تنفسی.

0aاین مطالعات توسط محققان آمریکای شمالی و انگلیسی انجام شد و در مجله پزشکی انگلیس منتشر شد.

کوه “اورست” یکی از خطرناک‌ترین کوه‌هاست. از سال ۱۹۲۰ هزاران کوهنورد سعی کرده‌اند تا به قله آن که در ارتفاع ۲۹ هزار پایی است ، دست یابند. بیش از ۲۰۰ نفر تاکنون جان خود را در این راه از دست داده‌اند.

دکتر کنت مور، استاد فیزیک از دانشگاه تورنتو می‌گوید: تاکنون مطالعات گسترده‌ای در این باره انجام نشده بود. بعد از انجام این تحقیقات ما به خوبی می‌دانیم که چه فاکتورهایی نقش مهمتری در مرگ کوهنوردان در اورست ایفا می‌کنند.

2013-08-18_001729محققان ۲۱۲ مرگ در اورست بین سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۶۹ را بررسی کرده‌اند، آنها از اطلاعات ثبت شده زیادی در پایگاه‌های مختلف استفاده کردند.

آنها دریافتند:
– ۱۹۲ مرگ بالاتر از کمپ آخر اتفاق افتاده‌اند که نسبت به مرگ و میر در کوه‌های دیگر این آمار در “اورست” بیشتر است.

– شرایط آب و هوایی سخت دلیل ۲۵ درصد از مرگ‌ها را به خود اختصاص داده است.

– بالاتر از ارتفاع هشت هزار متر، آن دسته از افرادی که مشکل تنفسی پیدا نکرده‌اند بر اثر مشکلات مغزی و به خصوص ورم مغزی جان خود را از دست داده‌اند.

– بسیاری از کسانی که در اورست مرده‌اند از گروه خود جا مانده‌اند که این به دلیل خستگی بوده است.

2013-08-18_001952– بیشتر کوهنوردان هنگام صعود به ارتفاع بالاتر از هشت هزار متر مرده‌اند در حالی که محلی‌ها (اهالی پنال و تبت) بیشتر در ارتفاع پایین‌تر جان خود را از دست داده‌اند.

– سفر به اورست حدود ۶۰ روز طول می‌کشد. ۸۰ درصد کوهنوردان بعد از رسیدن به قله جان خود را از دست می‌دهند.

دکتر فیرت مدیر این تحقیقات، از دانشگاه ماساچوست می‌گوید: این تصور وجود داشت که سقوط بهمن و مشکلات تنفسی در کوه اورست مهم‌ترین دلایل مرگ و میر کوهنوردان است. اما تحقیقات ما نتایج دیگری را نشان می‌دهد.

2013-08-18_002019یکی از محققان می‌گوید: تحقیقات ما برای جلوگیری از مرگ و میر در کوه اورست بوده است. بیشترین کسانی که در این کوه می‌میرند جوان هستند و دوستان و خانواده‌های آنها از وجودشان بی‌بهره می‌مانند. کوهنوردی مفرح است، اما باید مراقبت‌های لازم انجام شود تا به بهای مردن کوهنوردان تمام نشود.

 کوهنورد اورست کیست؟

2013-08-18_001821کوهنوردان ارتفاعات ، کوهنوردی در ارتفاع را با برنامه های کوه گشتی مقایسه نکنید ، انجام ورزش و تمرینات آمادگی جسمانی مستمر، داشتن مربی  مجرب، تجربه صخره نوردی و یخ نوردی ، نظارت پزشک مجرب ، تمرینات تنفسی و عضلانی،استفاده و آشنایی با  ابزارهای کوهنوردی، نه تنها ناجی شما در مواقع بحران خواهد بود  بلکه شما را به  یک کوهنورد  واقعی و حرفه ای تبدیل میسازد.

کوهنوردان سعی کنند آمادگی لازم را کسب کنند سپس دست به صعود بزنند . اورست سال دیگر هم سر جای خود خواهد بود!

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.