گیلان خواستار یوزپلنگ آسیایی! پلنگهای گیلانی نامشخص اند

palang

گیلان خواستار یوزپلنگ آسیایی! پلنگهای گیلانی نامشخص اند معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: تعداد پلنگ‏‌های گیلان مشخص نیست. علی‏‌نژاد با بیان اینکه در گذشته وجود دام درجنگل  برای حفاظت از دام‏‌ها ...

گیلان خواستار یوزپلنگ آسیایی! پلنگهای گیلانی نامشخص اند

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: تعداد پلنگ‏‌های گیلان مشخص نیست.
علی‏‌نژاد با بیان اینکه در گذشته وجود دام درجنگل  برای حفاظت از دام‏‌ها موجب شده است که پلنگ‏‌های گیلان کشته شوند، تصریح کرد: در جنگل‏‌های شهرستان‏‌های ماسال، سیاهکل و املش بیش از دیگر شهرستانها مشاهده پلنگ‏‌ها گزارش می‏‌شود.

اگرچه یوزپلنگ در گیلان وجود ندارد و زیستگاه این جانور بیشتر در مناطق کویری است اما طبیعت دوستان گیلانی نیز خواستار حفاظت از این حیوان ارزشمند دنیا هستند زیرا امروزه یوزپلنگ آسیایی یکی از در معرض خطرترین حیوانات دنیاست که گستره پراکنش آن از بخش‌های وسیعی در غرب و جنوب آسیا در قرن گذشته به بخش‏‌های بیابانی کشورمان محدود شده و از این جهت شاید نام یوزپلنگ ایرانی برای آن برازنده‌‏تر باشد.
امروزه یوزپلنگ ایرانی پس از پلنگ آمور که تنها ۳۰ تا ۴۰ عدد از آن در طبیعت باقی مانده، دومین گربه‌‏سان در معرض خطر دنیا به شمار می آ‏‌ید.

2_guepards

یوزپلنگ شباهت‏‌های زیادی به خانواده گربه‏‌سانان و همچنین سگ‏‌سانان دارد، به عبارت دیگر یوزپلنگ هر یک از ویژگی‌‏های ظاهری خود را از یکی از این دو خانواده بزرگ گوشتخواران گرفته است. به همین خاطر در میان عامه رایج است که می‏گویند یوزپلنگ نه یک سگ است و نه یک گربه، بلکه سگی است با سر گربه. پوشش بدن و دندانهایش به گربه‌‏ها شباهت دارد و همچنین دارای سری گرد، کوچک و گربه مانند است، ولی در عین حال، پنجه هایش همچون سگ‌ها آزاد و بدون محافظ هستند و در غلاف پوستی پنهان نمی‏‌شوند و به علاوه حرکت پیستون مانند پاهایش در حین دویدن، مانند سگ‌های تازی است. در واقع، تا مدتها یوزپلنگ را یک سگ گربه می‏دانستند ولی شکی نیست که یوزپلنگ یک گربه است.

یوزپلنگ و پلنگ شباهت‏‌های زیادی به یکدیگر دارند. ولی گذشته از شباهت‏‌ها، تفاوتهای زیادی نیز میان این دو گونه خانواده گربه‏سانان که در حال حاضر، پس از انقراض شیر و ببر، بزرگترین اعضای این خانواده در ایران هستند، وجود دارد. از لحاظ اندازه، طول بدن یوزپلنگ تقریبا با پلنگ هم اندازه است، ولی ارتفاع آن در حالت ایستاده، به خاطر پاهای بلند و کشیده‏اش از پلنگ بیشتر است. به علاوه، خال‏های بدن یوزپلنگ برخلاف خال‌های توخالی پلنگ، توپر است. خط اشک سیاه رنگ روی صورت یوزپلنگ نیز از دیگر تفاوتهای ظاهری بارز میان این دو گونه است. نهایتا، شاید بتوان یوزپلنگ را به پلنگی با پاهای بلند و و ساختار بدنی ظریف شبیه دانست.

تمامی بدن به استثنای قسمت قدامی پوزه، گردن و ناحیه شکم، با خالهایی گرد، کوچک، سیاه و توپر پوشیده می‏شود. هیچ دو یوزپلنگی را نمی‏توان یافت که الگوهای خالدار روی بدن و یا صورتشان با هم یکسان باشد و در واقع، یکی از راههای تشخیص یوزپلنگ‏های مختلف در طبیعت ازیکدیگر، استفاده از همین الگوهای منحصر بفردی است که هر کدام برای هر یوزپلنگ اختصاصی است.

:: ایسنا

5/ 3٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.