استامینوفن Acetaminophen مرگ ۱۵۰۰ آمریکایی را رقم زد

Acetaminophen aspirin ibuprofen

استامینوفن Acetaminophen مرگ ۱۵۰۰ آمریکایی را رقم زد نتایج یک مطالعه آماری جدید نشان داده است که طی دهه گذشته تنها در ایالات متحده بیش از ۱۵۰۰ نفر بر اثر مصرف بی‌رویه قرص استامینوفن جان ...

استامینوفن Acetaminophen مرگ ۱۵۰۰ آمریکایی را رقم زد

نتایج یک مطالعه آماری جدید نشان داده است که طی دهه گذشته تنها در ایالات متحده بیش از ۱۵۰۰ نفر بر اثر مصرف بی‌رویه قرص استامینوفن جان خود را از دست داده‌اند.

استامینوفن از جمله داروهای غیرنسخه‌ای و بسیار پرمصرف است که ده‌ها میلیون نفر از مردم دنیا به طور هفتگی از آن استفاده می‌کنند بدون آنکه نسبت به عوارض جانبی آن آگاهی داشته باشند. در حقیقت مصرف بیش از اندازه این دارو می‌تواند به تخریب کبد و دیگر مشکلات جسمی منجر شود.

برخلاف دیگر داروهای مُسکن‌ پرمصرف، تفاوت بین دوز مضر و بی‌خطر استامینوفن بسیار اندک است. سازمان غذا و داروی آمریکا از چند دهه گذشته به بررسی تاثیر مصرف این دارو و عوارض جانبی آن پرداخته اما بسیاری از تولیدکننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها به طور قابل توجهی به آن اهمیت نداده‌اند.

تا سال ۱۹۷۷ میلادی، این سازمان شرکت‌های تولیدکننده استامینوفن را موظف کرده بود تا روی بسته این قرص نسبت به عوارض جانبی آن هشدار دهند.

به گزارش The Verge، مصرف نامناسب استامینوفن می‌تواند نسبت به داروهای مشابه همچون ایبوپروفن و آسپرین خطر بیشتری داشته باشد.

:: ایسنا

5/ 3٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.