تفاوت نوت بوک با لپ تاپ در چیست؟

Difference between laptop and notebook

تفاوت نوت بوک با لپ تاپ در چیست؟ تولیدات مختلفی در شکل و شمایل  لپ تاپ وجود دارند که اغلب آنها را  لپ تاپ می نامیم ( مخصوصا در ایران) شاید چنین نام گذاری ای  ...

تفاوت نوت بوک با لپ تاپ در چیست؟

تولیدات مختلفی در شکل و شمایل  لپ تاپ وجود دارند که اغلب آنها را  لپ تاپ می نامیم ( مخصوصا در ایران) شاید چنین نام گذاری ای  بخاطر فروش بیشتر مدل های  لپ تاپ در میان ما جا افتاده است اما هر یک از تولیدات مشابه لپ تاپ نام های بخصوصی براساس نوع عملکرد ، اندازه و وزن دارند که عبارتند از:

 • Palmtop
 • Netbook
 • Ultrabook
 • Notebook
 • Laptop

Palmtop شکلی مشابه گوشی های دارای کیبورد دارند ،  یک سیستم عامل  و قدرت مانور نرم افزاری محدود و ابتدایی ، تا جایی که می توان گفت گوشی های هوشمند بسیار قوی تر از پالم تاپ هستند و به همین دلیل کمتر دیده می شوند.

Netbook شاید نام مینی لپ تاپ بسیار ساده و کوچک برای چنین محصولی مناسب باشد اما نت بوک ها (اشتباه نکنید نت بوک ، نه نوت بوک ) در واقع نوت بوک های بسیار معمولی کوچک اند که در اینجا بخاطر به یاد سپردن همان لپ تاپ خیلی ساده بیان شد؛ دارای صفحه زیر ۱۰ اینچ ، سیستم عامل معمولی که تنها برخی از کارهای سبک روزمره را می توانید در آن انجام دهید مانند تایپ ، وبگردی ، حسابرسی و قدرت اجرای نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و بازی های گرافیکی را بیشتر بخاطر پردازنده ضعیفشان ندارند، اما نداشتن پردازنده و امکانات قوی مدت زمان روشن ماندنشان را افزایش داده است .

Ultrabook مشابه نوت بوک ها اما گاه بزرگتر هستند ولی وزنی زیر ۱.۵ کیلوگرم دارند، نازک و سبک وزن ، درایو پخش برای اجرای DVD را ندارند ، حجم هارد پایینی دارند اما از تکنولوژی SSD یا هارد های سبک وزن با سرعت بالا بهره مند هستند که بخاطر قیمت بالا همانطور که گفته شد کم حجم هستند اولترابوک‌ها برای کاربردهای سبک و نیز بازی‌های سبک مناسب اند.

اما نوت بوک Notebook و لپ تاپ Laptop :

Business Laptopبه کامپیوتر شخصی که در رده خود به شدت سبک وزن باشد و وزن آنها فرات ۲.۷ کیلوگرم  نرود ، از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کنند که بتوانند دارای یک پنل باریک و کوچک و کم حجم باشند  تا  به راحتی جابجا شوند، نوت بوک می گویند.

به کامپیوتر های شخصی ای که بیشتر کاربردی در حد سیستم خانگی دارند و بر روی میز کار قرار میگیرند و قابلیت حمل در محیط های مختلف را دارند  و معیار وزنی ، اندازه و ترکیب پنل ها از میزان خاصی پیروی نمیکند و می توانند با وزن حتی ۳ کیلوگرم و صفحه نمایشی بزرگتر از ۱۵ اینچ داشته باشند لپ تاپ گویند.

توجه : تفاوت محسوسی در مقایسه نوت بوک و لپ تاپ دیده نمی شود و معیار سبک بودن و ظرافت بیشتر  نوت بوک ، بهترین راه شناسایی است.

5/ 4٫22

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(9 رای)

مطلب مفیدی بود؟

5 پاسخ برای تفاوت نوت بوک با لپ تاپ در چیست؟

 1. پژمان نجفی می‌گه:

  سلام

  توضیحاتتون خیلی کمکم کرد ، ممنون.

 2. zahra می‌گه:

  خیلی خلاصه توضیح دادین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.