شناسایی ۳۳۰۰ بیمار مبتلابه HIV مثبت در کرمانشاه

HIV

شناسایی ۳۳۰۰ بیمار مبتلابه HIV مثبت در کرمانشاه مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه، موارد ایدز و اعتیاد را در استان نگران کننده توصیف کرد. منطقه کرمانشاه، دکتر ناهید خادمی ...

شناسایی ۳۳۰۰ بیمار مبتلابه HIV مثبت در کرمانشاه

HIV +مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه، موارد ایدز و اعتیاد را در استان نگران کننده توصیف کرد.

منطقه کرمانشاه، دکتر ناهید خادمی در مراسم افتتاح ۱۴ پروژه عمرانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه که با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، بیماری‌های رفتاری و سوء مصرف مواد را از جمله چالش‌های اصلی بخش بهداشت استان کرمانشاه عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۳۳۰۰ بیمار HIV مثبت در استان شناسایی شده که ۱۰ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند. به گفته خادمی ۶۰ درصد این افراد نیز در رنج سنی ۲۰ تا ۳۷ سال قرار دارند. وی اظهار داشت: میزان شیوع اعتیاد و مصرف داروهای روانگردان و به ویژه شیشه در استان نیز بالاست.

وی اظهار داشت: در حال حاضر اعتیاد و ایدز دو مسئله نگران کننده برای مسئولین استان است که در همین زمینه تدوین برنامه استراتژیک HIV برای اولین بار در کشور در این استان انجام شد.

خادمی در ادامه تغییر الگوی انتقال HIV از تزریقی به جنسی را هشدار دهنده دانست و اظهار داشت: در این راستا اولین مرکز ارائه خدمات کنترلی HIV در استان راه‌اندازی شده است که در حال حاضر به ۳۰۰ زن آسیب‌پذیر و ۱۰ کودک معتاد خدمات رسانی می‌کند.

وی اظهار داشت: موارد ایدز در استان و کشور در حالی افزایش می یابد که تغییر الگو و افزایش شیوع در زنان را شاهدیم. از سوی دیگر دسترسی به زنان آلوده بسیار دشوارتر از مردان است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در استان برای شناسایی بیماران آلوده، خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان در زمینه تهیه وسایل کاهش آسیب و نیز دارو برای این بیماران با چالش مواجه است. همچنین تامین نیرو در این حوزه بدون در نظر گرفتن امتیازی ویژه برای کارکنان آن، مشکل است.

خادمی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست تا با توجه به مشکلات ذکر شده در زمینه این بیماری و سایر بیماری‌ها به استان کرمانشاه توجه ویژه‌تری داشته باشد.

:: اینترفر به نقل از ایسنا

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.