نظرات روحانی در مورد تذکرات پلیس به بدحجاب ها

rohani

نظر روحانی در مورد تذکرات پلیس به بدحجاب ها رئیس جمهور با بیان اینکه اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز ...

نظر روحانی در مورد تذکرات پلیس به بدحجاب ها

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز شود، گفت: آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می‌انجامد. پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز طی سخنانی در سی‌‌ودومین مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی در این دانشگاه ضمن درود به روان پاک شهیدان نیروی انتظامی و سایر شهدای کشورمان و تبریک هفته نیروی انتظامی، این نیرو را مظهر اقتدار، امنیت و آرامش در کشورمان دانست و گفت: مرزهای زمینی و دریایی و حتی ورودی‌های مرز هوایی و تا سراسر روستاها و شهرها و شهرستان‌ها و استان‌ها، مرکز کشور، خیابان و کوچه و در همه‌جای این سرزمین با حضور این نیروی مقتدر مومن، قانونمدار، کارآمد، شاهد نظم و امنیت هستیم.

وی تصریح کرد: گرچه نیروی انتظامی وظایف و مسئولیت‌های بسیار متنوعی را برعهده دارد، از نظم خیابان و ترافیک گرفته تا جاده‌ها، پارک‌ها، میادین عمومی و همه‌ی مراکز مهم سیاسی و اقتصادی این کشور، اما در عین حال، پلیس به عنوان مظهر آرامش و پلیس جمهوری اسلامی ایران، پلیسی “جامعه‌محور” است.

رئیس‌جمهور، امنیت را به عنوان اولین وظیفه‌ حاکمیتی هر نظام و دولتی برشمرد و اظهار داشت: در نظام مردم‌سالار، همه‌جا باید در کنار مردم باشیم و رسالت و مسئولیت اصلی بر دوش مردم عزیز ما باشد. امنیت نیز بر عهده مردم است. این مردم ما هستند که با ایمانشان، با اعتقادشان، با حضور مومنانه‌شان در سراسر این میهن پاک و عزیز ایجاد امنیت می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه پلیس در واقع در امنیت، مردم را حمایت می‌کند، خاطرنشان کرد: باید به نقطه‌ای برسیم که در هر محله، انجمن آن محله، امنیت آن محله را بر عهده داشته باشد و پلیس به عنوان حامی آن انجمن و مددکار در امنیت باشد.

وی با بیان اینکه تا رسیدن به این نقطه راه خیلی طولانی در پیش نداریم، تصریح کرد: پلیس در عین حال که مظهر امنیت و زدودن هرگونه تهدید برای مردم و جامعه است، در عین حال مظهر اخلاق و ادب نیز در جامعه ایران  است. گرچه نه دولت و نه نیروی انتظامی و پلیس، معلم مردم نیستند و مردم دانش‌آموز نخواهند بود.

رئیس‌جمهور افزود: مردم به‌عنوان صاحبان اصلی این سرزمین‌اند و اگر دولت توان و قدرتی دارد، ناشی از رای مردم است. اگر پلیس ما اقتدار، برقراری نظم و در صورت لزوم سلاح در دست دارد، از ناحیه مردم و به نمایندگی مردم است. ما همه به عنوان کارگزاران این ملت بزرگ هستیم.

روحانی با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۲ به حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، گفت: مردم ما با هوشیاری و با حضور شکوهمندشان در انتخابات خرداد ۹۲ حماسه سیاسی را آفریدند؛ حماسه‌ای که همه‌ جهانیان را تحت تاثیر قرار دادند؛ نیروی انتظامی، نقش بسیار تاثیرگذاری در این حماسه شکوهمند ایفا کرد. انتخاباتی بدون کوچک‌ترین ناامنی؛ آرامش محیط انتخابات و صندوق‌های رای بر شانه‌های ناجا بود. نیروی انتظامی در این راستا به خوبی به وظیفه خود عمل کرد.

وی ادامه داد: امروز برای ساختن حماسه اقتصادی، همچون حماسه سیاسی، پلیس در صف مقدم است تا حماسه اقتصادی آفریده شود. این دولت، دولت تدبیر و امید است و در راستای تدبیر و امید، نیروی انتظامی نقش بسیار تاثیرگذاری هم در اجرای تدابیر برای حماسه اقتصادی و هم در ایجاد امید در سراسر جامعه و مردم این سرزمین خواهد بود.

رئیس‌جمهور، پلیس کشور را پلیس ملتی دانست که ملت فرهنگ، ادب، نظم است و اظهار داشت: می‌بینیم مردم ما در همه مراسم شادی یا در مراسم سوگ، اعتدال، میانه‌روی، ادب و نظم را در فرهنگ اجتماعی خود دارند. نوروز را به عنوان روزهای شادمانی مثال می‌زنم. که شما می بینید مردم ما با چه نظم و آرامش و ادب و سلوک زیبایی این مراسم شکوهمند شادی ملی را برگزار می‌کنند. عاشورا را مثال می‌زنم به عنوان سوگ بزرگ یک ملت در عزای سرداران بزرگ عاشورا، که پرچمداران آزادی برای بشریت بودند. می‌بینید این مراسم با چه نظم و شکوهی در این سرزمین برگزار می‌شود. ما به این مردم، به ادب این مردم، به نظم این ملت، افتخار می‌کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: پلیس آنجا که بتواند حضورش را در جامعه کمتر محسوس کند و بیشتر تاثیربگذارد، شاید برای جامعه فرهنگ‌دوست ما زیباتر باشد. کمیت‌ها، کاسته شود و کیفیت‌ها بیشتر شود. گرچه حضور پلیس در خیابان و جامعه مایه آرامش مردم ما خواهد بود.

وی با بیان اینکه هر کجا پلیس هست، مردم باید احساس آرامش بیشتری کنند، گفت: پلیس باید محور قانون، محور مردم‌سالاری، محور اخلاق اسلامی باشد. همه ما افتخار می‌کنیم که اسوه و الگوی ما، پیامبر رحمت، حضرت محمد ابن عبدالله(ص) است که او با اخلاقش، با محبتش، با ادبش، در جامعه آن زمان توانست بهترین نظم، بهترین برادری، بهترین الفت و بهترین مهربانی را در جامعه مستقر کند.

رئیس‌جمهور افزود: پلیس ما پیرو آن پیامبر است. نیروی انتظامی ما پیرو راه آن پیامبر رحمت است. ما باید در جامعه قدم‌های اولیه‌ما برای پیشگیری باشد. ناجا باید کاری کند که محیط جامعه ما جرم‌زا نباشد. ناجا باید تلاش کند همانند یک جامعه‌شناس، یک روانشناس اجتماعی به جامعه بنگرد. همه‌ی تلاش او در قدم اول برای پیشگیری باشد و در صورتی که جرمی واقع شد آنگاه مقتدرانه، مجهز به همه‌ی فناوری‌های روز، با مجرم برخورد کند. این خواست مردم ماست اما متهم غیر مجرم است.

روحانی تاکید کرد: ما در برابر متهمین یک نوع رفتار باید داشته باشیم، در برابر مجرمین مخصوصاً آنها که در جامعه جرم مشهود دارند که پلیس به عنوان ضابطان قانون و ضابطین قوه قضاییه در برابر جرم مشهود وظیفه خاص خود را دارد. در عین اقتدار، قانون باید مد نظر پلیس باشد. پلیس معیار قانون، محور قانون در جامعه است.

وی با بیان اینکه مردم باید قانون‌مداری را در رفتار، در اخلاق و در اعمال مقرراتی که توسط پلیس انجام می‌شود، به خوبی مشاهده کنند، گفت: آنچه امروز در جامعه ما به عنوان ایجاد نظم و آرامش و امنیت به عنوان وظیفه پلیس باید مشاهده کنیم، باید رفتاری و اخلاقی همچون رفتار و اخلاقی باشد که قرآن ما را بر آن توصیه می‌دارد. “والذین معه اشداء علی الکفار، رحماء بینهم”.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردم ما باید در پلیس آثار برادری و رحمت را مشاهده کنند. پلیس باید مظهر عدالت باشد. تمام مردم ما از حقوق شهروندی مساوی برخوردار خواهند بود. اقوام ما، مذاهب ما، ادیان رسمی ما، زن، مرد، جوان، پیر، روستایی، شهری، همه و همه، از حقوق شهروندی مساوی برخوردارند. این دولت یکی از شعارهایش حقوق شهروندی است و پلیس باید در این زمینه بیشترین کمک را به دولت در اجرای عادلانه حقوق شهروندی کند.

روحانی با بیان اینکه بانوان عفیف جامعه ما باید از حضور پلیس احساس آرامش و امنیت کنند، اظهار داشت: در جامعه زنان ما در مسیر عفت و پاکدامنی هستند. اگر در مسئله حجاب تذکری لازم است، آن تذکر باید از مدرسه و دبیرستان و دانشگاه و مساجد و علما و حوزه‌ها آغاز شود. آخرین مرحله کاری است که به تذکر پلیس می‌انجامد، پلیس نباید بار همه را خود به تنهایی بر دوش گیرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در این راستا مصمم است پیش‌قدم باشد. وزارت کشور طبق وظیفه قانونی‌اش در این زمینه پیش‌قدم خواهد بود و پلیس یار و همکار همه آنهایی خواهد بود که به غیر از دولت، وظیفه فرهنگ جامعه را بر دوش دارند. ما باید کاری کنیم. پلیس ما محبوب مردم است و از این پس محبوب‌تر باشد. پلیس ملجا و پناهگاه مردم است. از این پس به پناه مستحکم‌تر مردم تبدیل شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: آنچه در این میدان امروز من شاهد بودم، و آن اینکه پلیس در برابر پدران و مادران عزیزشان ادای احترام کردند، بسیار ستودنی بود. ما باید در برابر پدران و مادران ما و همه پدران یعنی همه معلمان، همه خدمتگزاران، خاضع باشیم.

روحانی رسالت و وظیفه نیروی انتظامی را سنگین توصیف کرد و ادامه داد: دولت وظیفه دارد به نیروی انتظامی و پلیس کمک کند و پلیس می‌تواند راه امنیت و آرامش را برای حماسه اقتصادی فراهم کند. ما نیازمند به محیطی آرام برای رونق کسب و کار هستیم. پلیس رسالت‌های بسیار سنگینی بر دوش دارد. باید اولویت بندی کند. پلیس باید به جرایم سنگین و سازمان‌یافته و بالاخره آنچه خواست مردم است، اولویت ببخشد.

وی خاطرنشان کرد: یادمان باشد مردم ولی نعمت ما هستند. یادمان باشد ما قیم مردم نیستیم. یادمان باشد همه‌ی ما باید خادمان این ملت بزرگ باشیم. باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که مردم معیشت بهتر، فعالیت بهتر، شاهد رونق بیشتر در کسب و کار در این جامعه باشند. ما باید کاری کنیم که بیکاری و فقر برچیده شود. کاری کنیم که مردم نسبت به نیازمندی‌های ضروری زندگیشان آسوده خاطر باشند. همه ما باید در پی انجام مطلوب مردم باشیم.

رئیس‌جمهور در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سایه اخلاق، نظم، ادب، اجرای خواست مردم و اجرای تدابیر مقام معظم رهبری، در رسالت‌ها و وظایفمان موفق باشیم، اظهار داشت: ناجا و پلیس سرافراز ما هم در همان شعار قانونمداری، مردم مداری و روزآمدی، روز به روز موفق‌تر، پیروزتر، سرفرازتر باشد. این هفته بر شما سرافرازان مبارک باد. والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته.

:: اینترفر به نقل از مشرق نیوز، تسنیم

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.