مرکل :جاسوسی‌های آمریکا لطمه به اعتماد برلین واشنگتن

merkel phone spy

مرکل :جاسوسی‌های آمریکا لطمه به اعتماد برلین واشنگتن گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان گفت، جاسوسی آمریکا از صدراعظم آلمان بر روابط دوستانه دو کشور تاثیر خواهد گذاشت. به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، ...

مرکل :جاسوسی‌های آمریکا لطمه به اعتماد برلین واشنگتن

گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان گفت، جاسوسی آمریکا از صدراعظم آلمان بر روابط دوستانه دو کشور تاثیر خواهد گذاشت.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان بعد از فراخواندن سفیر آمریکا برای ادای توضیح و اعلام رسمی اعتراض برلین به مقامات کاخ سفید نسبت به خدشه دار شدن روابط دو کشور هشدار داد.

وستروله همچنین خواستار شفاف سازی صادقانه و توضیح کامل واشنگتن در مورد این اقدام غیرقانونی و دیگر فعالیت های جاسوسی سرویس های اطلاعاتی آمریکا در آلمان شد

وستروله وزیر خارجه آلمان گفت: برای اینکه این موضوع را کاملا روشن کنیم ، اینکه تلفن همراه آنگلا مرکل صدراعظم ما توسط شرکای آمریکایی ما هدف فعالیت های نظارتی قرار بگیرد ، از نظر آلمان غیرقابل پذیرش است.
از نظر ما جاسوسی از دوستان نزدیک و شرکایمان غیر قابل قبول است.
این اقدام بر اعتماد دوجانبه تاثیر خواهد گذاشت و باعث آسیب زدن به روابط دوستانه می شود.
ما انتظار داریم اینگونه فعالیت هایی که گزارش شده است به صورت جامع مورد تحقیقات قرار گیرد. ما به حقیقت نیاز داریم.
روز گذشته سخنگوی دولت آلمان گفت: برلین اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد دولت آمریکا تلفن همراه آنگلا مرکل را شنود کرده است.
آلمان در واکنش به فعالیت های جاسوسی آمریکا ، سفیر این کشور در برلین را به وزارت خارجه آلمان فرا خواند.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که روز گذشته افشا شد هدف جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا بوده است، در نشست سران اروپایی تأکید کرد، جاسوسی‌های آمریکا به اعتماد برلین به واشنگتن لطمه زده است.

در این خصوص یک کارشناس آمریکایی در واکنش به این تحولات گفت: من فکر می کنم اروپایی ها عقیده دارند که بسیار مهم است در این موضوع به دقت با آمریکایی ها کار کنند. من فکر می کنم که وجهه آمریکا در اروپا بسیار تخریب شده است. در آغاز بحران اقتصادی هم اروپایی ها آمریکا را مقصر دانسته بودند و در این موضوع هم اروپا، آمریکا را مقصر می داند. در مورد موضوع قدرت نرم آمریکا هم تصویری که ما ارائه می کنیم، دیپلماسی عمومی ما و توانایی ما برای متحد کردن اروپایی ها و همکاری در این زمینه به نظر می رسد که بسیار سخت شده باشد.

وی افزود: مرکل در شرق آلمان زندگی کرده است و تجربه فعالیت سرویس های جاسوسی را دارد.
وی انتظار نداشته است که ملتی دموکراتیک که همپیمان نزدیک آلمان بوده است، اینگونه رفتار کند. من فکر می کنم که وی متعجب شده است. مرکل از نظر داخلی احتمالا تحت فشار شدیدی برای اقدام کردن در قبال جاسوسی آمریکا قرار خواهد گرفت.
بنابر این طبیعی است که وی درباره این موضوع احساس خشم، تعجب و ناامیدی داشته باشد.
این کارشناس سیاسی افزود: من فکر می کنم در پی این اقدامات موضوع رعایت حریم خصوصی مورد فشار بیشتری قرار خواهد گرفت و آلمان دیدگاه سخت تری در مورد رعایت حریم خصوصی خواهد داشت.
این خبر بدی برای شرکت های آمریکایی مثل گوگل و اپل است.
شرکت های اروپایی به جذب مخاطب خواهند پرداخت و شعار آنها این است که از اطلاعات شما محافظت خواهیم کرد.
این اقدام میلیاردها دلار برای شرکت های آمریکایی ضرر خواهد داشت.

:: خبراینترفر به نقل  از واحد خبرمرکزی

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.