بازدید محققان ژاپنی از ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان

2013-11-12_002152

بازدید محققان ژاپنی از ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از بازدید محققان ژاپنی از ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی و کلکسیون گلابی محلی لاهیجان ...

بازدید محققان ژاپنی از ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان

سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان از بازدید محققان ژاپنی از ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی و کلکسیون گلابی محلی لاهیجان خبر داد.

محمد تقی پاداشت ظهر شنبه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: بر اساس هماهنگی انجام گرفته از سوی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با مرکز  تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان، دو نفر از محققان علوم باغبانی کشور ژاپن از این ایستگاه بازدید کردند.

وی اظهارداشت: در حال حاضر ۷۷ ژنوتیپ گلابی محلی ( خوج) در کلکسیون ایستگاه تحقیقات لاهیجان جمع آوری و در حال توسعه است.

سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: فعالیت این ایستگاه از سال ۱۳۷۴ هجری شمسی به عنوان مرکز تحقیقات گل و گیاهان زینتی مصوب شد که تاکنون تکثیر محصولاتی همچون گلابی بومی (خوج محلی)، ازگیل، ازگیل ژاپنی، تمشک و انگور فرنگی جزو فعالیت های تحقیقاتی این ایستگاه بوده است.

وی افزود: برخی گیاهان نایاب و یا کمیاب در این باغ نگهداری می شوند و بخش هایی از این باغ به عنوان جایگاه کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته است.

پاداشت یادآورشد: گیاهان دانه دار و هسته دار در این باغ به عنوان ژن گیاهی نگهداری می شوند و این باغ به عنوان بهترین ژن پلاست خوج ( گلابی محلی ) محسوب می شود.

وی در ادامه اذعان داشت: هم اکنون محققان این باغ در حال جمع آوری تمامی گیاهان و درختچه های بومی از قبیل ازگیل و توده های پراکنده گیاهی اقلیم گیلان هستند.

:: خبر اینترفر به نقل از مهر

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.