ایران روز عاشورای حسینی سوگوار حضرت سیدالشهداء (ع)

2013-11-14_122213

ایران روز عاشورای حسینی سوگوار حضرت سیدالشهداء (ع) ایران اسلامی امروز در عاشورای حسینی ” ashoora ” عزادار و سوگوار حضرت سیدالشهداء (ع) و دیگر شهیدان کربلا است . عاشورای آکنده از غم ، یاد ...

ایران روز عاشورای حسینی سوگوار حضرت سیدالشهداء (ع)

ایران اسلامی امروز در عاشورای حسینی ” ashoora ” عزادار و سوگوار حضرت سیدالشهداء (ع) و دیگر شهیدان کربلا است .
عاشورای آکنده از غم ، یاد روز کسی است که نهایت وفاداری را در حق امام زمان خویش حسین بن علی (ع) ابراز داشت و عاشورا بزرگداشت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا ، حضرت عباس بن علی (ع) است .

2013-11-14_121957مردم ایران اسلامی دیشب و امروز با تشکیل دسته های عزاداری ، به یاد مصائب شهیدان کربلا و غریبی حضرت زینب (س) و فرزندان حضرت سید الشهداء (ع) با قلب هایی اندوهگین بر سر و سینه می زنند و اشک ماتم می ریزند و عشق و ارادت خالصانه خود را به اباعبدالله الحسین (ع) و اهل بیت مطهرش ابراز می کنند .

سخنرانان و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در این روز بزرگ ، با مرثیه خوانی ، مقتل خوانی و تعزیه خوانی میدانی در سوگ سرور و سالار شهیدان و برادر با وفایش علمدار و سقای دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) ، حوادث روز عاشورا را تبیین و مرور می کنند و صحنه های بی بدیل حماسه یاران حضرت سیدالشهداء بویژه حضرت ابوالفضل العباس (ع) را به تصویر می کشند .

2013-11-14_121712در فراز و نشیب تاریخ کربلا ، برخی حوادث ، جاودان و در اوج ایثار و فداکاری اند و در خط سیر حوادث می درخشند .
قهرمانان پیشتاز این حوادث از علی اصغر طفل شیرخوار و حضرت علی اکبر و قاسم بن الحسن جوانان رشید گرفته تا حضرت زینب و حضرت ابوالفضل العباس و دیگر یاران حضرت سیدالشهداء زن و مرد و کودک و پیران محاسن سفید هستند .

شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) و دو طفلان ایشان ، داستان آزادگی حر ، خاموش کردن چراغ و توصیه امام حسین (ع) به خاندان و یاران با وفای خویش برای نجات جانشان با استفاده از تاریکی شب ، جانبازی و شهادت یکایک فرزندان و یاران آن حضرت و از همه جانسوزتر شهادت طفل شیرخوار حضرت علی اصغر (ع) و بصیرت و وفای حضرت ابوالفضل العباس و نقش حضرت زینب (س) در تداوم پیام قیام کربلا از جمله حوادث درخشان تاریخ کربلاست .

18eonw8qروز گذشته در تاسوعای حسینی ، سخنرانان بصیرت و ولایتمداری عباس را که با رد امان نامه دشمن متجلی شد و با ابراز وفاداری یکایک خاندان و یارانش در شب عاشورا ادامه یافت ، برای مشتاقان دلسوخته حضرتش روایت کردند و امروز در عاشورا ، شجاعت ، ایثار و وفای حضرت ابوالفضل (ع) و شهادت جانسوز اباعبدالله الحسین (ع) و حماسه دیگر یاران حضرت سیدالشهداء (ع) را روایت می کنند .

نخل‌گردانی و شبیه خوانی از جمله رسوم و آیین های عزاداری امام حسین (ع) است که باورهای عاشورایی مردم کشورمان را به تصویر می کشد و تعزیه خوانان و پرده خوانان امروز با هنر خاص خود در مناطق مختلف کشورمان گوشه های دیگری از صحنه های واقعه کربلا و مصائب جانسوز شهیدان کربلا را به نمایش می گذارند.

5678گزارش خبرنگاران از مشهد ، قم و شیراز نیز حاکیست زائران و مجاوران حرم های مطهر حضرت ثامن الحجج (ع) ، حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت شاهچراغ (ع) و دیگر امامزادگان در مناطق مختلف کشورمان ، با تشرف به این حرم های مطهر ضمن قرائت زیارت عاشورا ، در سوگ شهیدان کربلا و غم غریبی حضرت زینب (س) و فرزندان سیدالشهداء (ع) عزاداری می کنند.

بر اساس این گزارش ها ، از ساعات اولیه بامداد امروز مقررات ترافیکی خاصی در مکانهای عزاداری شهرهای مختلف کشورمان به اجرا گذاشته و خیابان های اصلی شهرها و محل های تجمع دستجات برای هیئت های عزاداری و عزاداران حسینی آماده شده است و با وجود سرمای هوا و بارش باران در برخی از مناطق کشورمان ، حضور انبوه جمعیت مشتاق و عاشق ابا عبدالله الحسین (ع) در مسیر عبور دستجات و نوای یا حسین ، یا عباس آنها با شکوه ، دیدنی و شورآفرین است.

همچنین ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت با قربانی کردن صدها گوسفند وپخت غذای نذری و پذیرایی از عزاداران حسینی ، عشق و ارادت خالصانه خود را به آن حضرت ابراز می کنند.
حضور کودکان خردسال همراه مادران خویش با پیشانی بندهای دارای مضامین یا حسین ، یا زینب و یا ابوالفضل و همچنین حضور هموطنان اهل سنت و بعضی دیگر از اقلیت ها در عزاداری بعضی مناطق کشورمان و توسل جستن آنان برای شفاء و شفاعت ، از دیگرجلوه های دیدنی و ابراز ارادت همه ساله به امام حسین (ع) و اهل بیت مطهرش در عزاداری های روز عاشورا است.

2013-11-14_121910همچنین اقدام شمار زیادی از مردم نوع دوست و عزادار حسین(ع) و اهل بیت مطهرش در سراسر کشور در اهدای خون خود، صحنه دیدنی دیگری از حس انسان دوستی مردم کشورمان است که امروز به نمایش گذاشته می شود.
سوگواری میلیون ها عاشق اباعبدالله الحسین(ع) با اقامه نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز حضرت سیدالشهداء (ع) در کربلا ، در مکانهای عزاداری ادامه می یابد .

:: خبر اینترفر به نقل از واحد خبر مرکزی

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.