فلور نظری : لاهیجان، زادگاه من،زیبا و دوست داشتنی

Flour nazari

فلور نظری : لاهیجان، زادگاه من،زیبا و دوست داشتنی سفر به لاهیجان، برای فلور نظری از هر سفر دیگری خوش‌تر است  – من در لاهیجان استان گیلان به دنیا آمده‌ام. البته مدت زمان زیادی را ...

فلور نظری : لاهیجان، زادگاه من،زیبا و دوست داشتنی

Flour nazari (1)سفر به لاهیجان، برای فلور نظری از هر سفر دیگری خوش‌تر است  – من در لاهیجان استان گیلان به دنیا آمده‌ام. البته مدت زمان زیادی را در این شهر زندگی نکردم و خیلی زود به تهران آمدیم ولی چون لاهیجان را بسیار دوست داشتم، بسیار به آنجا سفر کرده‌ام و خاطرات زیادی از آن دارم.
مادربزرگم هم در لاهیجان خانه بزرگی داشت که من و خواهرم سه ماه تابستان را با التماس از خانواده خواهش می کردیم که تا زمان بازگشایی مدارس به لاهیجان برویم. این سه ماه برای من بسیار لذتبخش بود و یاد آن روزها همچنان با من هست.

لاهیجان به شهر ابریشم معروف است. عده ای معتقدند، پرورش کرم ابریشم در دوران پهلوی در این شهر رونق زیادی داشته تا جایی که به این نام مشهور شده است. حتی اشپیگل، محقق آلمانی، در کتاب خود با نام «حملات روس ها به کرانه دریای خزر» از لاهیجان با نام شهر ابریشم یاد کرده است. ظاهرا «لاه» به معنی ابریشم است. علاوه بر اینها، لاهیجان بین گیلانی ها به عروس ایران معروف است.

شیطان کوه که یکی از معروف ترین جاهای دیدنی لاهیجان است و معمولا مسافران و گردشگران پیش از هر جایی از این کوه دیدن می کنند. من درباره وجه تسمیه شیطان کوه، داستان و نقل های زیادی شنیده ام.

کاشف السلطنه، اولین کسی بوده که چای را وارد کرده و چون لاهیجان محل مناسبی برای کشت چای بوده، این شهر را برای ایجاد و گسترش چای انتخاب کرده است.

اطراف لاهیجان، در فاصله های دو، سه یا پنج کیلومتری، مناطق زیبایی وجود دارد که دیدن آنها را به همه سفارش می کنم، مانند سیاهکل . رفتن به این مناطق یا به طور کلی گشت و گذار در لاهیجان آنقدر زیباست که تا چشم کار می کند و تا هر جا پیش بروید تا در نهایت به کوه برسید، نمی توانید یک لحظه چشم بر هم بگذارید، زیرا یک سری از زیبایی ها را از دست می دهید.

آنقدر زیبایی های لاهیجان برایم دل انگیز است که هر جا می روم، دنبال شباهت هایی میان آنجا و لاهیجان هستم. مثلا همین الان که زندگی من بین ایران و آلمان می گذرد و توانسته ام تا اندازه ای سختی دوری از وطنم را تحمل کنم، به این دلیل است که در منطقه زندگی من در آلمان طبیعتی شبیه طبیعت لاهیجان وجود دارد و علاوه بر این، هوای آن مرطوب و پوشش گیاهی اش متنوع و فراوان است.

یک نکته درباره لاهیجان وجود دارد که باعث ناراحتی من و همشهریانم می شود. در دهه ۵۰، چهار سینما در لاهیجان وجود داشت ولی این سینما ها کم کم از کار افتاد تا این که اخیرا بعد از سال ها اولین سینما در این شهر با نام شهر سبز احداث شده است یعنی مردم شهر عروس ایران سال ها هیچ سینمایی نداشته اند. این مساله چون با هنر من در ارتباط است، برایم همیشه اهمیت داشته است.

لاهیجان، زادگاه من، آنقدر زیباست و دوست داشتنی که دلم نمی آید به این راحتی ها از کنار آن بگذرم… .

من کلا اهل سفر هستم ولی به خاطر موقعیت زندگی ام بخشی از روزها و ماه هایم را در آلمان سپری می کنم. با وجود این، بهترین فرصت سفر برای من به واسطه کارهایم ایجاد شده. مثل سفرهای من به اهواز، مسجد سلیمان و قم البته باید مشهد را هم اضافه کنم که به خاطر زیارت امام رضا(ع) جزو سفرهای شخصی مان بوده است ولی معتقدم در بخش گردشگری ما اشکالاتی وجود دارد.

مثلا در آلمان بروشورهایی در اختیار مردم قرار می گیرد که خیابان های قدیمی شهر را نشان می دهد که چه قدمتی دارند و بافت قدیمی شان تا چه اندازه باقی مانده است. حتی رستوران های این محله های خاص را معرفی می کنند تا اگر کسی خواست در حین گردش، از چنین محلی دیدن کند، بداند که چه مکان هایی برای غذا خوردن وجود دارد ولی وقتی ما به شهرهای مختلف سفر می کنیم، از چنین اطلاعاتی خبری نیست. اگر چنین امکاناتی داشتیم، مردم هنگام اقامت در یک شهر، حتی اقامت چند ساعته، دیگر خسته نمی شدند. لاهیجان نیز همین طور است. من نباید برای مردم بگویم که وقتی به لاهیجان می آیید کجا را ببینید و کجا غذا بخورید. این کاری است که باید از سوی سازمان گردشگری صورت بگیرد. هرچند الان می خواهم از فرصت استفاده کنم و بگویم که در لاهیجان به سراغ رستوران های محلی با کیفیت خوب و غذای مناسب بروید. جایی نروید که خاطره ای بد از غذای محلی در ذهنتان ثبت شود. مثلا در لاهیجان روبه روی شیطان کوه، محلی به نام استخر وجود دارد که رستوران زیبا، در آنجا بهترین غذاهای شمالی و محلی را دارد. البته چند جای دیگر هم هست که فعلا از آن می گذرم ولی یادمان باشد معرفی مکان های مناسب وظیفه سازمان گردشگری است.

هر وقت به سفر می روم، همیشه قصد می کنم قسمت های مختلف شهر را ببینم. مثلا در کردستان، در یکی از زمان های بیکاری که فرصت استراحت ما بود، ماشین گرفتم و از راننده خواستم کل شهر و بافت آن را به من نشان دهد. من علاوه بر این که به دیدن شهرهای مختلف علاقه مند هستم، برای رشته ام نیز نیاز دارم آدم های مختلف را ببینم و حتی با لهجه و نوع نشست و برخاست آنها و فرهنگ هایشان آشنا شوم. شاید روزی لازم باشد در نقش این گروه از هموطنانم بازی کنم. از سفرهایم گفتم ولی عاشق طبیعت، گل و گیاه هستم و هر چقدر هم که فرصت انتخاب در سفرهایم داشته باشم، باز هم به سراغ مناطق سبز و البته لاهیجان می روم. خوب است بدانید، لاهیجان ۲۶ اثر تاریخی ثبت شده دارد.

مسجد اکبریه،چهار پادشاهان،بقعه شیخ زاهد گیلانی، حمام گلشن ، بقعه میرشمس الدین،بقعه آقا سید علی کیا ( در روستای لیالمان ) ، بقعه امیر شهید ، (جالب است بدانید من در خیابان امیر شهید به دنیا آمدم)،خانه صادقی و پل خشتی . دیدن خانه صادقی نیز جذاب است زیرا بافت قدیمی دارد و حتی روی حصارهای آن گل روییده است.

:: خبراینترفر به نقل از جام جم

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.