ایجاد دهکده های صنایع دستی در سراسر کشور

2013-11-26_103233

ایجاد دهکده های صنایع دستی در سراسر کشور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور در نشستی با فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی از ایجاد دهكده های صنایع دستی در ...

ایجاد دهکده های صنایع دستی در سراسر کشور

sanaye dastiرئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور در نشستی با فعالان صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی از ایجاد دهكده های صنایع دستی در كشور خبر داد.

محمدعلی نجفی با اشاره به فراگیربودن صنایع دستی در خراسان رضوی و در كشور افزود: جای تأسف است که در مقایسه با سالهای قبل از انقلاب بازارهای صنایع دستی خود را از دست داده، میدان را به رقبا واگذار كرده و مردم را از ارتباط فرهنگی و معنوی و روزمره با تولیدات صنایع دستی دور كرده ایم.

وی با اشاره به تغییر سلیقه مردم در استفاده از صنایع دستی و جایگزینی صنایع دستی هند و چین به جای آثار ایرانی گفت: متأسفانه در این زمینه فرهنگ سازی و تبلیغات مناسب انجام نشده و به نیازهای مردم در زمینه تولیدات صنایع دستی توجه نكرده ایم ، از این رو مردم به سمت استفاده از صنایع دستی كشورهای دیگر و تولیدات صنعتی سوق داده شده اند.

نجفی ایجاد ارتباط بین صنایع دستی و گردشگری را راهكار دیگری برای احیا و توسعه صنایع دستی برشمرد و گفت: بعضی از متقاضیان صنایع دستی ،گردشگران داخلی و خارجی هستند. در واقع فضای گردشگری گرایش به خرید از محل را ایجاب می كند و گردشگرانی كه برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد مقدس سفر می كنند عمدتاً از خوراكی ها به عنوان سوغات سفر خرید می كنند این در حالی است كه صنایع دستی می تواند بخشی از سبد خرید زائران باشد. حتی خریدهای خوراكی می تواند در پوشش بسته بندی صنایع دستی ارائه شود. در این صورت می‌توان سلیقه وذائقه زائران را به خرید صنایع دستی تغییر داد.

معاون رییس جمهور برای ارائه محصولات صنایع دستی به دو رویكرد اشاره كرد و گفت: ما می توانیم از ظرفیت نمایشگاه ها و بازارچه های موجود استفاده كرده و حتی فراتر از آن بر روی ایجاد دهكده های صنایع دستی در كشور كار كنیم.

وی با تاكید بر این كه یكی از این دهكده‌ها باید در مشهد مقدس ایجاد شود گفت: این دهكده ها می توانند با سرمایه گذاری دولت و همچنین فعالان بخش خصوصی برای اشاعه و رشد این صنعت ایجاد شوند.

نجفی استفاده از فضاهای عمومی و هم چنین پاركها و دانشگاه ها را از دیگر راه های ارائه و معرفی محصولات صنایع دستی برشمرد و گفت: این مراكز می توانند به شكل دائمی یا فصلی برای این منظور در نظر گرفته شده و صنعتگران برای آموزش و فرهنگ سازی و نمایش توانمندی های خود از این مراكز استفاده كنند.

:: خبر اینترفر به نقل از برنا

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.