ساخت ماهیچه رباتیک با قدرت ۱۰۰۰ برابر ماهیچه انسان

2014-01-09_231028

ساخت ماهیچه روباتیک با قدرت ۱۰۰۰ برابر ماهیچه انسان محققان آزمایشگاه ملی انرژی برکلی موفق به ساخت یک ماهیچه روباتیک شده اند که استقامت آن ۱۰۰۰ برابر ماهیچه های انسان است. این ماهیچه روباتیک قادر ...

ساخت ماهیچه روباتیک با قدرت ۱۰۰۰ برابر ماهیچه انسان

محققان آزمایشگاه ملی انرژی برکلی موفق به ساخت یک ماهیچه روباتیک شده اند که استقامت آن ۱۰۰۰ برابر ماهیچه های انسان است. این ماهیچه روباتیک قادر است اجسامی با وزن ۵۰۰ برابر وزن خود را پرتاب کند.

این ماهیچه مصنوعی با استفاده از دی اکسید وانادیم ساخته شده است. اندازه و شکل این ماده انعطاف پذیر، در شرایط مختلف به سرعت تغییر می کند و همین موضوع باعث می شود که گزینه مناسبی در صنعت روباتیک محسوب شود.

برای ساخت ماهیچه روباتیک، در ابتدا یک لایه سیلیکونی درنظر گرفته می شود، سپس یک نوار V شکل از جنس دی اکسیدوانادیم و کروم روی لایه سیلیکونی قرار می گیرد. این نوار باریک به طور اتوماتیک شبیه به سیم پیچ می شود.

سیم پیچ زمانیکه در مجاورت دما قرار می گیرد، عملکردی شبیه بازوی مکانیکی دارد و اجسام را به اطراف پرتاب می کند.

مدیر این پروژه تحقیقاتی در مصاحبه خود گفته است که این بازوی مکانیکی با یک طراحی ساده ساخته می شود و کابرد گسترده ای به عنوان موتور و محرک، در سیستم های مجتمع در مقیاس میکرو دارد.

دی اکسید وانادیوم دارای ویژگی های منحصر بفردی است که در زمینه ساخت ماهیچه های مصنوعی و موتورهای مینیاتوری پرکاربرد است. این ماده در دمای پایین عایق است و در دمای ۱۵۲.۶ فارنهایت ( معادل ۶۷ درجه سانتی گراد ) مانند یک رسانا عمل می کند و جریان الکتریکی و گرمایی را از خود عبور می دهد.

زمانیکه بلور دی اکسید وانادیوم حرارات داده می شود، در یکی از ابعاد فشرده شده و در دو بعد دیگر منبسط می شود.

سرعت چرخش این ماهیچه مصنوعی، ۲۰۰ هزار دور در دقیقه است.

چندی پیش نیز محققان دانشگاه دوک با اتصال گرافین به یک فیلم پلیمری چسبناک، موفق به ساخت یک ماهیچه مصنوعی شدند. ماهیچه روباتیک ساخته شده توسط محققان آزمایشگاه ملی انرژی، طرح تکمیل شده همان ماهیچه مصنوعی است.

نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین Advanced Materials منتشر شده است.

:: مجله خبری اینترفر به نقل از خبر آنلاین، ایرنا

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.