راههایی برای “استخدام نیرو”

2014-01-24_185908

۱۰ راه مرسوم “استخدام نیرو” یکی از دشوار ترین بخش های مدیریت یک مجموعه انتخاب درست همکاران است. پروسه استخدام به حدی حساس و وقت گیر است که بسیاری از مدیران و شرکت های بزرگ ...

۱۰ راه مرسوم “استخدام نیرو”

یکی از دشوار ترین بخش های مدیریت یک مجموعه انتخاب درست همکاران است. پروسه استخدام به حدی حساس و وقت گیر است که بسیاری از مدیران و شرکت های بزرگ بخش زیادی از منابع خود را صرف مدیریت منابع انسانی و معاونت جذب می کنند با این وجود گاهی از نتایج کار چندان هم راضی نیستند.
به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران، اگر شما در جستجوی کار هستید دانستن این نکته که مدیران برای جذب نیرو چگونه عمل می کنند خودش یک گام مثبت در جهت استخدام شدن شماست.

۱. درج آگهی در روزنامه

درج آگهی استخدام سنتی ترین روشی است که مدیران سراسر دنیا برای جذب نیروی جدید به کار می برند در هر کشوری چند رسانه تخصصی مکتوب وجود دارد که مورد اعتماد مدیران و کاجویان هستند پس درج آگهی در این رسانه ها اولین گام است.

۲. سایت

با فراگیر و همگانی شدن اینترنت مدیران هم به فکر استفاده از ظرفیت این ابر رسانه افتاده اند سایت های مختلف کاریابی به صورت عام و یا تخصصی در انتشار آگهی ها فعالیت دارند. برخی از شرکت های بسیار بزرگ هم از طریق درچ آگهی در سایت خودشان اقدام می کنند.

۳. جستجوی اینترنتی

این روزها بسیاری از افراد دارای مهارت و در جستجوی کار رزومه و مشخصات حرفه ای خود را در سایت های مختلف منتشر کرده اند. بعضا مدیران که در جستجوی شخص خاصی با مهارت های خیلی ویژه اند راسا در اینترنت جستجو می کنند و بعد از مطالعه چندین رزومه با برخی تماس می گیرند.

۴. مشورت با همکاران

گاهی اوقات مدیران از همکارانشان در خصوص نیروی مورد نظر پرسش می کنند و  می خواهند افراد مناسب را به آنها معرفی کنند. به این طریق مهارت های آنها از سوی سایرین تضمین خواهد شد.

 ۵. شرکت در همایش ها و نمایشگاه ها

معمولا اغلب صنوف و حرفه ها برای خودشان اتحادیه و همایش های سراسری سالانه دارند در این همایش ها می توان نیروهای جوان، علاقمند و مستعد زیادی را پیدا کرد و در فرصت مناسب استخدام نمود.

۶. اقوام و آشنایان

بعضا برخی از حرفه ها تخصص خیلی ویژه ای نیاز ندارند اما به آدم های مطمئن و امانت دار  نیازمند اند برخی مدیران برای چنین پست های حساسی ریسک نمی کنند و به سراغ نزدیک ترین و قابل اعتماد ترین آدم ها می روند.

 ۷. کارمند دزدی

بزرگ ترین نیرو  و سرمایه هر سازمانی افرادی هستند که در آن سازمان مشغول کارند بعضا برخی افراد خلاق و صاحب ایده مثل طلا با ارزش اند این امر در دنیای تکنولوژی این روزهای ما خیلی به چشم می آید استخدام برخی از مدیران شرکت های معتبر تکنولوژی فرآیندی مشابه عملیات جاسوسی ! دارد و برخی مدیران برای جلب افراد مورد نیازشان مدت ها با کارمند های شرکت های رقیب به صورت مخفی و رازآلود مذاکره می کنند تا بتوانند آنها را جذب کنند.

 ۸. آزمون

این روش مدت هاست که از اعتبار افتاده اما هنوز هم برخی سازمان ها  و نهاد های بزرگ اغلب دولتی در سراسر جهان از طریق برگزاری آزمون اقدام به جذب نیرو می کنند. فرآیندی که ممکن است مدت ها طول بکشد و هزینه بر هم هست.

 ۹. مراجعه به کاریابی ها

معمولا مجموعه های کوچک و در حال رشد که معاونت منابع انسانی ندارن بعضا کار استخدام افراد مورد نیازشان را به شرکت های کاریابی که در سراسر جهان مشغول به کارند می سپارند این روش با وجودی که تلاش های زیادی در خصوص رونقش انجام شده در کشور ما چندان متداول نیست.

۱۰. انتخاب از بین فارغ التحصیلان دانشگاهی

برخی سازمان ها از فارغ التحصیلان برخی رشته ها و دانشگاه های خاص استقبال می کنند به همین دلیل از طریق آگهی دادن در همان دانشگاه اقدام می کنند و یا با مدیران و استادان  دانشکده های مد نظرشان مشورت می کنند.

حال که با شیوه های مخفی مدیران آشنا شدید شاید بهتر بتوانید خودتان و مهارت هایتان را معرفی کرده و شانس استخدامتان را افزایش دهید.

:: خبر اینترفر از باشگاه خبرنگاران

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.