وجود اقیانوس در مرکز زمین! + عکس

2014-03-21_173049

دانشمند دانشگاه آلبرتا و همکارانش نخستین نمونه زمینی از نوعی جواهر غنی از آبی را یافته‌اند که شواهد جدیدی درباره وجود مخازن بزرگ آب در اعماق زمین در اختیار می‌گذارد. تیمی بین‌المللی از دانشمندان به ...

دانشمند دانشگاه آلبرتا و همکارانش نخستین نمونه زمینی از نوعی جواهر غنی از آبی را یافته‌اند که شواهد جدیدی درباره وجود مخازن بزرگ آب در اعماق زمین در اختیار می‌گذارد. تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری «گراهام پیرسون»، نخستین نمونه‌های ماده معدنی موسوم به ringwoodite را کشف کرده است.

مطالعات نشان می‌دهد این ماده حاوی مقادیر مهمی از آب (۱.۵ درصد وزن جسم) است و چنین یافته‌هایی نظریه‌های علمی دال بر وجود مقادیر عظیمی از آب را تایید می‌کند که در ۴۱۰ تا ۶۶۰ کیلومتری زیر زمین و بین قشر پایینی و فوقانی آن گیر افتاده است.
2014-03-21_172906به گفته دکتر پیرسون، استاد دانشکده علوم دانشگاه آلبرتا، این ناحیه ویژه در زمین، که «ناحیه انتقال» خوانده می‌شود، می‌تواند به اندازه تمامی اقیانوس‌های زمین آب داشته باشد.

ماده Ringwoodite نوعی مولفه معدنی است که در مقادیر بزرگ و تحت فشار بالا در ناحیه انتقال قرار دارد. این ماده در شهاب‌سنگ‌ها پیدا شده اما تا پیش از این، هیچ نمونه زمینی از آن مشاهده نشده بود، زیرا دانشمندان قادر به انجام تحقیقات در اعماق بی‌نهایت نبودند. جزئیات این دستاورد علمی در مجله Nature منتشر شد.

:: خبر اینترفر از جام نیوز

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.