۱میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار جنگل بلوط در زاگرس خشک شد

جنگل بلوط

رئیس سازمان جنگلها ،‌ مراتع و آبخیزداری گفت: وسعت پدیده خشکیدگی در جنگلهای بلوط زاگرس از سال 88 تاکنون به یک میلیون و 130 هزار هکتار رسیده است. ...

۱میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار جنگل بلوط در زاگرس خشک شد

خداکرم جلالی در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه ۱۵ درصد این عرصه – حدود ۸۰ درصد از بین رفته است – افزود: برای جلوگیری از انتشار آفت سوسک چوب خوار به دیگر عرصه های جنگلی زاگرس بیش از ۱۰۰ اصله درخت بلوط آلوده که کاملاً خشک شده بود ، قطع و تبدل به ذغال شد.
وی گفت: عملیات احیا و نجات جنگل های آسیب دیده از نیم سال گذشته آغاز و تاکنون ۶ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و ۲ هزار هکتار نهال کاری نیز انجام شده است.
رئیس سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری افزود: عملیات احیا و نجات جنگل های بلوط منطقه زاگرس با تأمین اعتبار از منابع حوادث غیرمترقبه با سرعت بیشتری اجرا می شود.
جلالی گفت: در مرحله اول ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای نجات جنگل های بلوط منطقه زاگرس اختصاص می یابد و برای اجرای طرح ۵ ساله حفاظت از این عرصه های جنگلی نیز هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه قطع و معدوم کردن صد هزار اصله درخت خشک شده با نظر نمایندگان سازمان بین المللی فائو و گیاهپزشکان داخلی انجام شده است ، افزود: از سال ۸۸ تا سال ۹۲ سطح آلودگی در این منطقه جنگلی ۲ برابر شده است.
رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای طرح مشترک ایجاد فضای سبز با همکاری وزارت راه و شهرسازی خبر داد و گفت: به منظور ایجاد حریم قانونی و ایمنی در حاشیه جاده ها و آزادراها طرح بهبود شرایط حاشیه جاده ها از نیمه دوم سال اجرا می شود.
جلالی ، کنترل پدیده زیرگردها را از مسئولیت ها و وظایف محیط زیست دانست و افزود: در سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان و استان خوزستان که مناطق بحرانی پدیده ریزگردهاست ، اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح مقابله این پدیده در سطح ۲۰۰ هزار هکتار اعتبار اختصاص یافته است.
وی درباره روند پیشرفت پدیده بیابانی شدن گفت: پدیده بیابان زایی در صد میلیون هکتار از سطح کشور گسترش یافته است و چنانچه طرحهای بیابان زدایی اجرا و رعایت نشود ، این اراضی به بیابان تبدیل خواهد شد.

جلالی ، اجرای طرحهای آبخیزداری را بهترین راهکار برای مبارزه با پدیده بیابان زایی دانست و افزود: در این طرح قرار است سالانه در ۳ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری اجرا شود اما اعتبار ۳۰۰ هزار هکتار را در اختیار داریم.

:: خبر اینترفر از واحد مرکزی خبر

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.