پیروزی قطعی اردوغان” در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان

اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نخستین انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه برگزار شد به پیروزی قاطع دست یافت و در بحبوحه نگرانی ...

اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نخستین انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز یکشنبه برگزار شد به پیروزی قاطع دست یافت و در بحبوحه نگرانی ها در مورد حرکت ترکیه در جهت دیکتاتوری ، قول داد یک رئیس دولت قوی باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا ، نتایج رسمی به دست آمده از شمارش ۹۹ درصد آراء اخذ شده نشان داد اردوغان با اختصاص ۵۱ و هشت دهم درصد آراء به خود توانست در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شود.

شمارش آراء همچنین نشان داد اکمل الدین احسان اوغلو رقیب مخالف اصلی اردوغان ۳۸ و شش دهم درصد آراء را به دست آورده است. صلاح الدین دمیرتاش رقیب سوم در این انتخابات هم که یک نامزد کرد است تنها نه و شش دهم درصد آراء را از آن خود کرده است.
مراسم تحلیف اردوغان ۲۸ اوت برگزار خواهد شد.

این نتیجه یک پیروزی شخصی برای اردوغان ۶۰ ساله است که از سال ۲۰۰۳ در سمت نخست وزیری ترکیه بوده است و اکنون نیز می تواند به طور بالقوه برای دو دوره یعنی تا سال ۲۰۲۴ رئیس جمهور این کشور باشد.

اردوغان قول داده است برخلاف روسای جمهور قبلی که بیشتر نقش تشریفاتی داشتند ، یک رئیس جمهور قوی با اختیاراتی بیشتر باشد.

این نخستین بار است که این کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) و نامزد عضویت در اتحادیه اروپا ، به طور مستقیم رئیس جمهور انتخاب می کند.

اردوغان بلافاصله پس از مشخص شدن نتایج انتخابات در جمع صدها نفر از طرفداران خود در استانبول گفت :« تا زمانی که زنده ام به تلاش برای تقویت و حمایت از یک دموکراسی پیشرفته تر ادامه خواهم داد.»

:: خبر اینترفر از واحد مرکزی خبر

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.