تاکید بانک مرکزی بر لزوم کاهش نرخ سود بانک ها

2015-04-08_211722

شورای پول و اعتبار بعد از ظهر امروز تشکیل جلسه خواهد داد که با توجه به تاکیدهای وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و انتقاد گسترده فعالان اقتصادی به عدم تناسب نرخ سود بانکی ...

شورای پول و اعتبار بعد از ظهر امروز تشکیل جلسه خواهد داد که با توجه به تاکیدهای وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و انتقاد گسترده فعالان اقتصادی به عدم تناسب نرخ سود بانکی با تورم، انتظار می‌رود بازنگری در نرخ سود بانکی در دستور کار قرار گیرد.

شمارش معکوس برای کاهش نرخ سود بانکی

به گزارش خبر اینترفر ؛ اولین جلسه شورای پول و اعتبار در سال جدید امروز در بانک مرکزی برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری هفتم فروردین ماه و مصاحبه‌های متعدد خود بر لزوم کاهش نرخ سود بانکی اشاره و اعلام کرد، « شاید جزء نخستین پیشنهاداتی که ما در سال جدید در شورای پول و اعتبار مطرح کنیم این باشد که بتوانیم با حفظ ویژگی های عقود اسلامی سقفی برای سود تسهیلات بانکی تعیین کنیم.»، انتظار می‌رود این مسئله امروز در شورای پول و اعتبار بررسی شود.

به گفته سیف باید به سمتی برویم که به ترتیبی ساختار نرخ سود تسهیلات درست شود تا تولید منطقی دارای سودآوری را به حرکت دربیاورد.

جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز گفته است: طرح دوفوریتی برای سقف سود تسهیلات بانکی نیاز است و در حال رایزنی با نمایندگان هستیم تا آن را اجرایی کنیم.

بر اساس این گزارش، نرخ سود رسمی ۲۲ درصدی برای سپرده‌ها و نرخ بالاتر برای سود تسهیلات، در شرایطی است که نرخ تورم در پایان سال گذشته به ۱۵.۶ درصد رسید و نرخ تورم تولید کننده که یکی از مولفه‌های تورم پیش‌نگر است، ۱۴.۸ درصد محاسبه شده است.

فاصله ۶.۴ درصدی نرخ سود و تورم که برای تسهیلات به ۱۴ درصد بالغ می‌شود برای اولین بار در طول سال‌های بعد از انقلاب در حالی رخ می‌دهد که رشد اقتصادی کشور پایین و به نسبت بسیار کمتر از متوسط رشد اقتصادی ۲۰ سال گذشته است. عدم تناسب بین نرخ سود و تورم از یک سو و نیاز فزاینده تولید به نقدینگی و سرمایه در گردش، نزول شاخص‌‌ها در بازار سرمایه و تشدید رکود ناشی از حرکت جریان نقدینگی به سمت بانک‌‌ها برای کسب سود بالاو بی‌دردسر از مهمترین مسائلی است که لزوم کاهش سود را کاملا توجیه‌پذیر کرده است.

:: خبر اینترفر – فارس – ۲۰:۳۰

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.