قیمت مسکن امسال افزایش می باید یا کاهش؟

2015-04-23_004023

بررسی تغییرات قیمت مصالح ساختمانی در سال‌های اخیر از کند شدن آهنگ رشد قیمت مصالح ساختمانی حکایت دارد، اما این موضوع می تواند دلیلی بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن و پایین آمدن قیمت در ...

بررسی تغییرات قیمت مصالح ساختمانی در سال‌های اخیر از کند شدن آهنگ رشد قیمت مصالح ساختمانی حکایت دارد، اما این موضوع می تواند دلیلی بر افزایش یا کاهش قیمت مسکن و پایین آمدن قیمت در بازار مصالح ساختمانی تا پایان سال باشد؟

به گزارش خبر اینترفر ؛ به نظر می‌رسد همان‌طور که مسوولان وزارت راه و شهرسازی از گران نشدن قیمت مسکن در سال ۱۳۹۴ خبر می‌دهند، این پیش‌بینی محقق شود.

بررسی روند قیمتی تولید مسکن و مصالح ساختمانی بیانگر آن است که آهنگ افزایش قیمت تولید هر مترمربع واحد مسکونی کند شده است. حامد مظاهری، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با تایید این موضوع، گفته است که «بازار مسکن در سال ۱۳۹۴ کمتر از ۵ درصد افزایش قیمت خواهد داشت و اتفاق قیمتی در آن رخ نمی‌دهد.»

اگرچه شاید لازم باشد کمی صبر کنیم و بگذاریم روزهای ابتدای سال به نیمه‌های فصل نزدیک شود تا بتوانیم برداشت درستی از اقتصاد سال ۱۳۹۴ داشته باشیم، اما بررسی روندهای گذشته نیز می‌تواند ما را به پیش‌بینی‌های آتی بازار نزدیک کند؛ به خصوص بازار مسکن که تمامی فرآیندهای آن به اتفاق‌های گذشته وابسته است.

در حال حاضر آمارهای رسمی از روند خرید و فروش مصالح ساختمانی، از کند شدن روند افزایش قیمت مصالح ساختمانی نسبت به گذشته حکایت دارد. بنا به گزارش رسمی مرکز آمار ایران از تغییر نرخ مصالح ساختمانی در نیمه نخست سال ۱۳۹۳، خاک رس ۳.۱ درصد، ماسه ۳.۵ تا ۶ درصد، انواع سنگ ۳۲ تا ۵۷ درصد افزایش قیمت نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۲ داشته و این در حالی است که انواع تیرآهن بستگی به نوع ۷ تا ۴۱ درصد و انواع میلگرد از ۰.۴ تا ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته است.

البته این اعداد و ارقام در نیمه اول سال ۱۳۹۲ کاملا متفاوت بود. طبق گزارش مرکز آمار، خاک رس در نیمه اول سال ۱۳۹۲ نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۱ حدود ۳۲.۹ درصد، ماسه ۳۷ تا ۴۱ درصد،  انواع سنگ ۳۲ تا ۵۳ درصد، انواع تیرآهن بستگی به نوع ۱۱ تا ۹۴ درصد و انواع میلگرد از ۹ تا ۴۵ درصد گران شده بود.

این اعداد و ارقام نشان می‌دهد که روند تغییرات قیمت مصالح ساختمانی دیگر مثل دوره‌های قبل نیست و بازار تقریبا به ثبات رسیده است.

این روزها هم اگر سری به بازار مصالح ساختمانی زده باشید، به‌طور ملموس این موضوع را می‌توانید حس می‌کنید. براساس گزارش‌های میدانی، در حال حاضر هر تن سیمان تیپ یک تهران ۱۱۲ هزار تومان، سیمان تیپ ۲ تهران ۱۲۲ هزار تومان و سیمان تیپ۵ تهران ۱۱۴ هزار تومان قیمت دارد.

در بازار شن و ماسه نیز قیمت‌ها این‌گونه است: هر تن ماسه کفی حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و ماسه شسته و شکسته با قیمت ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. هر تن شن شسته و شکسته نیز ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و هر قالب آجر ده سوراخ ۱۵۰تومان است.

بازار تیرآهن و میلگرد نیز مستثنی از بازار بتن و شن و ماسه نبوده است و تیرآهن از شاخه‌ای ۲۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. هر کیلو میلگرد نیز به‌طور متوسط یک‌هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد.

:: خبر شبکه اینترفر – ۲۰:۳۰

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.