تراشه میکروسیالی ؛ تشخیص بی درد سلولهای سرطانی

2015-05-10_182603

به گزارش خبر اینترفر ؛ از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ، سوبرا سورش از محققان دانشگاه کارنگی ملون گفت: برای تشخیص سلول های سرطانی از روش نمونه برداری استفاده می شود که روشی بسیار ...

به گزارش خبر اینترفر ؛ از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ، سوبرا سورش از محققان دانشگاه کارنگی ملون گفت: برای تشخیص سلول های سرطانی از روش نمونه برداری استفاده می شود که روشی بسیار دردناک است، در این روش از خون بیمار برای شناسایی استفاده می شود.

وی بیان کرد: پژوهشگران با ساخت تراشه میکروسیالی نشان دادند که می توان سلول های تومور شناور در خون را از سلول های سالم خون تشخیص داد، با این تراشه می توان تنها با یک آزمایش ساده خون، وجود بیماری را شناسایی کرد، این روش می تواند روزی جایگزین روش نمونه برداری شود.

پیش از این تلاش هایی برای ساخت چنین ابزارهایی صورت گرفته بود اما سرعت ادوات ساخته شده بسیار پایین بود، این تراشه میکروسیالی با استفاده از امواج صوتی، سلول های سرطانی را از سلول های سفید خون جداسازی می کند، سرعت این روش ۲۰ برابر بیشتر از روش های قبلی است.

وی گفت: محققان از این روش برای جداسازی سلول های سرطانی استفاده کرده و دریافتند که اثربخشی آن از روش های فعلی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا بیشتر است.

سورش بیان کرد:در روش های فعلی استفاده از نانوذرات طلا، لازم است با استفاده از آنتی بادی به سلول ها برچسب زد، این روش جدید عاری از برچسب است و هیچ تغییر شیمیایی در سلول ها ایجاد نمی کند، با این کار اطلاعات بیشتری از سلول های سرطان و سالم استخراج می شود.

وی گفت: زمانی که یک پزشک قصد بررسی سرطانی بودن سلول ها را دارد باید اطلاعاتی نظیر رشد غیرمعمول سلول را داشته باشد، نمونه برداری، روشی دردناک برای جمع آوری سلول های مورد نظر پزشکان است، پزشکان متکی به استفاده از خون بیمار برای شناسایی سرطان هستند چرا که نمونه برداری فرآیندی دردناک است، این تراشه می تواند اطلاعات مورد نظر پزشکان را برای درمان سرطان در اختیار آن ها قرار دهد.

:: خبر اینترفر – ایرنا – آیتی اس ان

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.