مواد غذایی مفید برای بهبود سریع شکستگی استخوان کدامند؟

bone Healthy 1

مواد غذایی مفید و مضر / تسریع در روند بهبود شکستگی استخوان به گزارش بهداشت و درمان خبر اینترفر ؛ اگر دچار آسیب و شکستگی استخوان شده اید احتمالا برای بهبود سریع آن تلاش خواهید ...

مواد غذایی مفید و مضر / تسریع در روند بهبود شکستگی استخوان

به گزارش بهداشت و درمان خبر اینترفر ؛ اگر دچار آسیب و شکستگی استخوان شده اید احتمالا برای بهبود سریع آن تلاش خواهید کرد، دستورات پزشک و انجام حرکات فیزیوتراپی و تقویت عضلات اطراف محل شکستگی از نکات مهم بهبود هستند ؛ اما از مهمترین موارد تسریع در روند بهبود ، تغذیه است .

در بخش بهداشت و درمان شبکه اینترفر گزارش هایی که از منابع مختلف علمی بدست آمده موادی که بیشترین نقش در روند بهبود را دارند حاوی کلسیم ، پروتئین ، کربوهیدرات ،  ویتامین C و D هستند.

2015-05-22_205331مواد مفید برای بهبود و ترمیم شکستگی استخوان:

شیر کم چرب ، ماهی ،آب فراوان، گوشت سفید (مرغ)، غلات و حبوبات، لبنیات، سبزیجات، تخم مرغ،کلم بروکلی، اسفناج ،کاهو، گوجه، فلفل سبز و قرمز، سیب، گردو، قرار گرفتن در نور خورشید

مواد مضر و کند کننده بهبود:

دخانیات ، الکل ، مواد کافئین دار، شیر پرچرب ، گوشت قرمز ، روغن جامد ، نوشابه گاز دار ، مواد غذایی آماده ، قهوه ، شکلات

شکستگی و تحرک کم :

شاید شکستگی طوری است که موجب ثابت ماندن شما شود و موجب کم شدن اجابت مزاج گردد در اینصورت اگر یبوست ایجاد شود ، از مواد غذایی ای شامل فیبر فراوان سبزیجات و میوه های دارای ملین مانند برگه زردآلو و انجیر مصرف کنید.

bone Healthyتوضیحات مواد مفید:

در بالا جمع بندی ای از مواد مفید و مضر ارائه شد اما جهت اطلاع بیشتر به شرح این مواد می پردازیم:

کلسیم: کلسیم جزء مهم سازنده استخوان است و ۹۹ درصد کلسیم بدن شما در استخوان‌های شما است. بدن یک فرد عادی در حالت معمولی به روزی یک گرم یا به عبارت دیگر هزار میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد. ولی الآن نیاز بدن شما به کلسیم بیشتر شده و شما به روزی ۱۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارید.

پروتئین: استخوان از یک داربست پروتئینی مانند تار عنکبوت سه بعدی تشکیل شده که بر روی آن مواد معدنی حاوی کلسیم رسوب کرده است. پروتئین‌ها از دیگر مواد تشکیل دهنده استخوان و مورد نیاز بدن است . (غلات و حبوبات / لبنیات و گوشت )
در بین منابع حیوانی بهترین آن‌ها لبنیات کم چرب و ماهی است. گوشت مرغ هم مفید است.

گوشت قرمز با وجود پروتئین زیاد اما به علت عدم تعادل در سوخت و ساز کلسیم و فسفر برای استخوان خوب نیست و رند جوش خوردن استخوان را کند می کند.

لیزین: لیزین نوعی اسید آمینه است که در جذب کلسیم به استخوان نقش مهمی دارد. اکثر موادی که پروتئین زیادی دارند لیزین زیادی هم دارند مانند شیر کم چرب، ماهی، سویا، تخم مرغ و لوبیا. سیب و اسفناج هم سرشار از لیزین هستند.

ویتامین C: این ویتامین نقش مهمی در ساخت کلاژن دارد و کلاژن هم جزء مهمی از داربست پروتئینی استخوان است پس ویتامین سی برای بهبود شکستگی استخوان ضروری است. ویتامین سی همچنین بهبودی زخم را هم سرعت می‌دهد. این ویتامین در مرکبات به وفور یافت می‌شود.

روی: روی ماده بسیار مهمی برای ترمیم بافتی است پس مصرف آن می‌تواند در ترمیم شکستگی هم موثر باشد. روی در اسفناج و کلم بروکلی به وفور یافت می‌شود.
ویتامین آ و سی و روی برای پیشگیری از عفونت بعد از عمل لازم هستند.

بورون: این ماده موجب کاهش دفع کلسیم و منیزیم از ادرار شده و موجب می‌شود تا کلسیم بیشتری در دسترس استخوان قرار گیرد. سیب، آووکادو و گردو، بورون زیادی دارند.
مواد مهم دیگر که در ترمیم بافت‌های آسیب دیده نقش مهمی دارند عبارتند از :

منیزیم: این ماده در اسفناج، کلم بروکلی یافت می‌شود.

ویتامین K: این ویتامین در استخوان سازی دخالت می‌کند و در جوش خوردن شکستگی نقش مهمی دارد. ویتامین کا در کلم و کاهو و اسفناج یافت می‌شود.
سیلیکا: این ماده در پوست گوجه، خیار و فلفل سبز و قرمز یافت می‌شود.

2015-05-22_212610توضیحات مواد مضر:

کافئین: موجب افزایش دفع کلسیم از ادرار می‌شود.
شکر: موجب به هم خوردن تعادل فسفر و کلسیم می‌شود.

گوشت قرمز: به علت فسفر بالا موجب برداشت کلسیم از استخوان می‌شود.
نوشابه های گازدار: به علت کربنات و فسفر موجب برداشت کلسیم از استخوان می‌شوند. بعضی انواع نوشابه های گازدار کافئین هم دارند که تأثیر مخرب آن را بر استخوان بیشتر می‌کند.

شکلات: حاوی مقادیر زیادی کافئین و شکر است که هر دو این مواد برای استخوان مضرند.
روغن‌های جامد و شیر پرچرب: هر دو حاوی چربی‌های اشباع شده حیوانی هستند و هردوی آن‌ها برای استخوان مضرند.

داروهای ضددرد: سلول‌های در بافت آسیب دیده مواد پروستاگلاندین از خود آزاد می‌کنند که ایجاد درد می کند. داروهای ضد درد ضد التهابی مانند آسپرین، بروفن، دیکلوفناک، سلکوکسیب و … موجب مهار این مواد می‌شوند.

از طرف دیگر پروستاگلاندین ها در ترمیم بافت‌های آسیب دیده هم مهم هستند. پس حدالمقدور از مصرف این مواد بپرهیزید مگر به تشخیص پزشک و تشدید درد (مصرف استامینوفن این تأثیرات را نداشته و موجب بروز مشکلی در جوش خوردن شکستگی نمی‌شود)

سیگار: سیگار موجب کاهش جریان خون بافتی می‌شود و استخوان‌ها برای جوش خوردن نیاز به این جریان خون دارند.

:: بهداشت و درمان شبکه اینترفر

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.