روش از بین بردن سوسک خانگی (آلمانی، آمریکایی، شرقی)

2015-08-06_150126

مقابله با سوسک و نابودی آن / شناخت زیستگاه و تغذیه سوسک راهكارهایی برای از بین بردن انواع سوسک به گزارش خبر اینترفر ؛ شكم بند بند وبیضی شكل، بالهایی كه بطور متقاطع روی شكم ...

مقابله با سوسک و نابودی آن / شناخت زیستگاه و تغذیه سوسک

راهكارهایی برای از بین بردن انواع سوسک

به گزارش خبر اینترفر ؛ شكم بند بند وبیضی شكل، بالهایی كه بطور متقاطع روی شكم قرار گرفته اند، رنگ قهوه ای بلوطی یا سیاه و اندازه ای بین یك تا پنج سانتیمتر مشخصاتی است كه سوسك های منازل را به یاد ما می آورد. سوسك های منازل یا به اصطلاح علمی تر سوسری ها  مانند خیلی از موجودات زنده دیگر اقسام متعددی دارند ولی سه نوع زیر بیشتر در اماكن و منازل دیده می شود .

سوسری آمریكائی : این حشره به طول ۷/۲ تا ۵/۲ سانتیمتر و به رنگ قرمز متمایل به قهوه ایست ولی بالهای آن کاملاً رشد یافته است .
2015-08-06_150146 2015-08-06_150151

سوسری آلمانی : سوسری آلمانی یکی از کوچکترین سوسری های خانگی است، بدن آنها بین ۱۵-۱۰ میلی متر و به رنگ زرد طلائی تا قهوه ای مایل به زرد است. رنگ نرها روشن تر از ماده ها یعنی قهوه ای مایل به زرد روشن می باشد. همچنین ماده ها درشت تر از نرها هستند.  این گونه به بسیاری از سموم مقاوم شده است.
2015-08-06_150156

سوسری شرقی : سوسری شرقی به طول حدود ۵/۲ سانتیمتر ، برنگ تیره ، مسطح و پهن و با بالهای کوتاه است.
2015-08-06_150204
نحوه زندگی سوسری ها (سوسک ها)

سوسك ها پس از ورود به اماكن و مستقرشدن در محل مناسب شـروع به تخم ریزی می كنند. تخم سوسك به تـعـداد شـانزده تـاچهل و هشت عدد می باشد كه درون پوشش یا كپسولی قهوه ای و لوبیا مانندشامل دوردیف مـوازی اتاقكهای حاوی تخم به نـام اائوتك(Ootheca) قراردارد.

سوسری ها این كپسول ها را در محلهای تاریك و  دور از چشم در شكاف ها و درزها گذاشته و یا به  سطوح زیرین مـیز وصندلی یا تختخواب ا،جعبه  چوبی و دیگر وسایـل بسته بـندی شده  می چسبانند.

كپسول ها بتدریج بزرگ شده، پس از مدتی سوسك های جوان سفیدرنگ كوچك بدون بال از درون آن خارج می شوند.
از ابتدای  تخم ریزی تا خارج شدن نوزاد سوسك (نـمف)،   سی تا پنجاه روز طول می كشد. سوسری بالغ چند ماه تا یكسال زندگی می كند و در این مدت  عمل تخم ریزی چندین بار تكرار می شود.

سوسری ها چه می خورند؟
2015-08-06_150212این حشرات مواد شیرین و نشاسته ای را ترجیح میدهند. آنها از شكر و شكلات های شیرین، شیر، پنیر، گوشت، نان و سایر غلات و نیز از مقوا، جلد كتاب، چوب های روی سقف، كفی كفش، لاشه سوسری های مرده و فلج، خون خشك شده و تازه، مدفوع، خلط، ناخن دست و پای افراد مریض و خوابیده تغذیه می كنند.

سوسك های منازل چه مكان هایی را دوست دارند؟
سوسری ها گرما را دوست دارند و پشت رادیاتورها و لوله های آب گرم مخفی می شوند.
روزها در شكاف و درز دیوارها، چهارچوب درها ومبل ها پنهان می شوند. نقاط تاریك مانند: تختخواب، پشت یخچال و اجاق خوراك پزی و ظروف آشپزخانه، كابینت ها، توالت، حمام – لوله بخاری، محل نگهداری حیوانات، زیرزمین ها، داخـل تلویزیون و رادیو و دیگر وســایل الكــتریكی، آبروها و سیستم فاضلاب محل اختفای سوسک ها است .

گروهی از سوسری هااز طریق راه رفتن و پرواز حركت كرده و نیز همراه وسایط حمل و نقل، كشتی و هواپیما مسافت های طولانی را طی میکنند. مجاری فاضلاب، وسایل بسته بندی شده، جعبه بطری های نوشابه، كیسه های سیب زمینی و پیاز و سایر مواد غذایی كه بگونه ای نامناسب انبار شده اند، اماكن و منازل آلوده مجاور، – دودكش بخاریها، راههای انتقال این حشرات هستند.

شب هنگام فعالیت  می كنند در مواردی  كه آلودگی شدید باشد یا بشدن گرسنه باشند در طول روز نیز مشاهده می شوند.

اهمیت پزشکی و مبارزه با سوسری ها

سـوسـری ها از آفات مهمی محسوب می شوند كه از كثافات، غـذاهای فـاسد، پارچه و چسب كتاب تغذیه نموده، قسمتی از غــذای هضم نشده خود را برمی گردانند، به دفع مدفـوع روی غذا عادت دارند، از دهان و غدد خود ماده ای ترشح می كنند كه در مسیر حركت آنها و منابع غذاییشان بوی ماندگار و نامطبوعی ایجاد می كنند.
ســوســری ها با آلــوده كردن كـردن مـواد غذایی از طـریق عـوامـل بیمـاری زای مـوجود در توالت ها، زباله ها، و . . .، عامل انتقال :

  • بیماری های باكتریایی: -اسهال – دیسانتری -وبا -تب تیفوئید
  • بیماری های ویروسی: -فلج اطفال
  • حمل تخم كرم های انگلی
  • و نیز واكنش های آلرژیك مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلك و ناراحتی های تنفسی را ایجاد می كنند.

نحوه مبارزه:
برای مبارزه در نظر داشته  باشید كه سوسری ها ( سوسك ها ) برای ادامه زندگی نیازمند آب غذا و پناهگاه هستند می توان با بكارگیری روش های زیر ، دسترسی این حشره را به آب ، غذا و پناهگاه كم نموده و بطور موثری آلودگی را كاهش داد.
2015-08-06_150222كاهش منابع غذا :
-زباله  ها را در داخل كیسه های نایلونی غیر قابل نفود و سپس كیسه را در داخل زاله دانی درب دار قرار دهید زباله دان باید به صورتی باشد كه در ان كاملاً بسته شود.
-هر شب قبل از ساعت ۹ زباله ها را از منزل خارج كنید و كیسه زباله را در مكانی دور از رفت و آمد مردم قرار دهید تا جمع اوری و دفع شود به یاد  داشته باشد كه در كیسه را محكم گرده بزنید.
-مواد غذایی را یا در داخل یخچال و یا داخل ظرف دردار نگهداری كنید.
-باقیمانده مواد غذایی در حین طبخ یا صرف غذا را جمع آوری كنید.
-سكوها وقفسه های آشپزخانه را بخوبی تمیز كنید و انها را پاكیزه نگه دارید.
-سطح به خصوص كف آشپزخانه را بطور مرتب تمیز نمائید.
-سایل شستشوی ظروف غذا مثل سیم ظرفشوئی و اسكاچ را پس از هر بار استفاده بشوئید.
-چربی موجود بر هواكش ها و دیوا را بخوبی تمیز كنید .
-كلیه درزها و شكاف های موجود بر دیوار ، كف ، سقف ، درزهای میان پله ها و غیره را با مصالح ساختمانی مناسب مسدود كنید .
-بندهای موجود میان كاشی ها ، دیوار و كف حاشیه اطراف قرنیز ها را پر و بند كشی كنید.
-قفسه های آشپزخانه ( كابینت ها ) را از نوع پایه دار انتخاب  كنید تا زیر آن ضمن تبادل هوا ، بسادگی قابل شستن و تمیز كردن باشد.

كاهش منابع آب :
-كف شوی فاضلاب رو ها بخصوص كف شوی آشپزخانه را به توری مخصوص ( درپوش ) مجهز نمائید.
-آب موجود در زیر گلدانی های منزل یا محل كارتان را تخلیه كنید.
-ظروف تهیه و صرف غذا را در اسرع وقت بشوئید هرگز انها را در طول شب نشسته باقی نگذارید اگر شستن طروف بلافاصله مقدور نیست آنها را در یك محل شوینده را بخیسانید تا در فرصت مناست شسته شوند .
-طروف شسته شده را بلافاصله خشك كنید تا از جمع شدن باقیمانده آب حاصل از شستشو در انها جلوگیری شود.
-شیر هایی را كه چكه می كنند تعمیر كنید.

سم پاشی:
2015-08-06_150231علاوه بر به کارگیری موازین بهسازی، با استفاده از سموم حشره‌کش نیز می‌توان به مبارزه با سوسکها پرداخت که این روش با توجه به ایجاد آلودگی محیط زیست به عنوان آخرین روش برای مبارزه با سوسکها تلقی می‌گردد.

اگرچه وجود سوسکها در اماکن موجب بروز مخاطرات بهداشتی فراوان می‌گردد اما خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن آنها بخصوص در صورتی که با رعایت کامل جوانب احتیاط نباشد به مراتب بیشتر از وجود سوسکهاست.
نوع سم و نحوه سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و متخصص این امر انتخاب گردد و سمپاشی باید توسط این افراد انجام شود. هنگام سمپاشی باید کلیه موازین احتیاطی رعایت گردد.

لازم است قبل از سمپاشی محلهای مورد نظر تمیز و در صورت امکان شستشو گردند و مواد غذایی، ظروف غذاخوری، وسایل کودکان و وسایل خواب و پرندگان باید از محل خارج یا روی آنها کاملاً پوشانیده شود.

برای مبارزه با سوسکها، یک بار سمپاشی محلهایی که زود به زود شسته می‌شود و استفاده از سمومی که اثر ابقائی آنها کم است کافی نمی‌باشد و ممکن است کپسولهای تخم موجود در محل که پنهان می‌باشند به تدریج باز شوند، بنابراین لازم است سم بیش از ۲-۳ ماه روی سطوح باقی بماند و یا در صورت شستشوی محل، سمپاشی باید تکرار گردد.

:: بهداشت و درمان شبکه اینترفر – yjc

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.