شگفتی روسها از ساخت سامانه باور ۳۷۳ ایرانی جای S300

باور 373 ارتش ایران

تصاویر سامانه دفاع موشکی باور۳۷۳ (Bavar 373 Iran) که روس ها می گویند: حتی آمریکا هم نمی تواند مشابه سامانه اس ۳۰۰ را بسازد / S300 سامانه پیشرفته دفاع موشکی (پدافند هوایی) روسیه است که ...

تصاویر سامانه دفاع موشکی باور۳۷۳ (Bavar 373 Iran) که روس ها می گویند: حتی آمریکا هم نمی تواند مشابه سامانه اس ۳۰۰ را بسازد / S300 سامانه پیشرفته دفاع موشکی (پدافند هوایی) روسیه است که ایران مشابه آن را با نام باور ۳۷۳ ساخته است.

شگفتی روسها از ساخت سامانه باور ۳۷۳ ایرانی به جای S300

به گزارش خبر اینترفر – بعد از آنکه رئیس جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ با بهانه قرار دادن قطعنامه ی ۱۹۲۱ شورای امنیت، بطور یک طرفه قرار داد ۸۰۰ میلیون دلاری میان ایران و روسیه برای سامانه‌ی (s300) را نقض کرد، نیروهای متخصص ایرانی تصمیم گرفتند سیستم دفاع موشکی خود به نام باور ۳۷۳ را توسعه دهند.
بعد از آنکه دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه در سال ۲۰۱۰ با بهانه قرار دادن قطعنامه ی ۱۹۲۱ شورای امنیت بطور یک طرفه قرار داد ۸۰۰ میلیون دلاری میان ایران و روسیه برای سامانه‌ی  (s300) را نقض کرد، نیروهای متخصص ایرانی تصمیم گرفتند سیستم دفاع موشکی خود به نام باور ۳۷۳ را توسعه دهند، البته روس ها برای اینکه غرامت خواسته شده از طرف ایران را ندهند سامانه های پدافند هوایی ضعیف تر از اس ۳۰۰  آنتی ۲۵۰۰ و تور m1 را به ایران پیشنهاد داده بودند که جمهوری اسلامی ایران آن ها را رد کرد.

بنابراین باید باور ۳۷۳ را  یک سیستم پدافند هوایی دور برد ایرانی دانست که  در ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۴ همزمان با روز ارتش جمهوری اسلامی ایران از آن در مراسم رژه رونمایی شد.

باور 373قبل از این نیز امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیاء(ص) در شهریور سال ۹۳ از اولین شلیک موفقیت‌آمیز موشک از سامانه پدافندی باور ۳۷۳ خبر داده و اعلام کرده بود: در طراحی و تولید این سامانه از هیچ کشوری کمک نگرفته‌ایم و قرار است این سامانه جایگزین سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ روسی شود.

همچین سرهنگ ابوالفضل سپهری راد معاون طرح و برنامه وقت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) نیز در این باره عنوان کرده بود: با طراحی، ساخت و تولید انبوه پروژه باور۳۷۳، در آینده ای نزدیک صاحب سامانه ای خواهیم شد که برتر از پیشرفته‌ترین سامانه های روز دنیا مانند اس ۳۰۰ خواهد بود؛ زیرا در پروژه باور۳۷۳  تلاش کرده ایم با توجه به تغییر تهدیدات به سامانه ای دست پیدا کنیم که علاوه بر تاکتیکی بودن قابلیت پاسخگویی به تهدیدات در کوتاه برد، میان برد و بلند برد را نیز داشته باشد.

ویژگی های سامانه باور ۳۷۳
به دلیل برخی از ملاحظات اطلاعات زیادی در رابطه با سامانه ی باور ۳۷۳ فاش نشده است، ولی براساس خبرهای منتشر شده  برخی از ویژگی های این سامانه به شرح زیر است:

این سامانه موشکی همانند اس ۳۰۰ ( s300) توانایی رهگیری و درگیری با اهداف متنوع را دارد بنابراین سامانه باور ۳۷۳  علاوه بر قابلیت درگیری با اهداف ایرودینامیکی (هواپیماها) توانایی درگیری با موشک های بالستیک، کروز و هم چنین سایر موشک ها را دارد.

در باور ۳۷۳ قابلیت درگیری با اهداف با سطح مقطع راداری پایین مورد توجه قرار گرفته است.

این سامانه موشکی که تمام اجزاء آن از رادار گرفته تا موشک در بخش های نظامی و دانشگاهی کشور انجام شده است در آن از ۲ نوع یا ۳ نوع موشک در برد ها و لایه های مختلف برای پوشش بهتر ارتفاعات استفاده می شود.

در مورد موشک های باور ۳۷۳ می توان گفت که به احتمال زیاد، این موشک  از نوع صیاد ۴ است و در موردپرتابگر( لانچر) باور ۳۷۳ نیز می توان گفت به احتمال بسیار پرتابگر( لانچر ) باور ۳۷۳ ایرانی نیز مانند سامانه  اس ۳۰۰(s300 ) روسی از نوع عمودی است.

این سامانه پدافندهوایی دوربرد موشکی همانند نمونه‌های خارجی خود دارای مأموریت مشابه بوده و علاوه بر اتصال رادار های هشدار زود هنگام  از رادارهای مختلفی نیز در آتشبار خود بهره می‌برد.

سامانه پدافند موشکی باور 373 ایرانیتصور بالا: سامانه پدافندی باور ۳۷۳ ایرانی –  تصویر پایین  سامانه پدافندی اس ۳۰۰ روسی

تا کنون تنها بخشی از سامانه باور-۳۷۳ که تاکنون دیده شده موشک دوربردی به نام صیاد-۴ است و دیگری رادار ردگیری هدف است.

البته در رژه روز ارتش در سال ۸۹ خودروهای پرتاب موشک و رادار رهگیری هدف که شباهت بالایی به نمونه‌های مورد استفاده در سامانه اس-۳۰۰ داشتند به نمایش در آمد که پس از آن رژه اطلاعاتی تا کنون راجع به خودروهای مذکور منتشر نشده است.

صیاد موشک سامانه باور۳۷۳
موشک صیاد-۴ که در ۲۹ فرودین امسال همراه با سامانه باور۳۷۳ به نمایش در آمد شباهت بسیاری به خانواده موشک‌های ۴۸N6E روسی  که در سامانه‌های اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ به کار می روند دارد.

موشک ۴۸N6 که به جای خانواده موشک‌های ۵V55 به سامانه اس-۳۰۰ افزوده شده با کمی طول و قطر تقریباً یکسان نسبت به انواع ۵V55 قابلیت‌های عملیاتی بسیار بالاتری دارد.

این موشک ۷.۵ متری که قطر آن ۵۱.۹ سانتیمتر است ۱۸۰۰ کیلوگرم جرم داشته و به سرعت ۱۰ برابر سرعت صوت می‌رسد و اهداف را در ارتفاع‌های ۱۰ متر تا ۲۷هزار متر مورد هدف قرار می‌دهد.
برد عملیاتی نمونه عادی آن بین ۵ تا ۱۵۰ کیلومتر بوده و در نمونه ۴۸N6E2 به ۱۹۵ کیلومتر می‌رسد. این موشک‌ها از یک سرجنگی ۱۵۰ کیلوگرمی بهره می‌برند و با اتکاء به سامانه تغییر بردار رانش در خروجی پیشران خود، توانایی اجرای مانورهایی تا ۲۵ برابر شتاب جاذبه (۲۵g) را دارند.

موشک صیاد 4

موشک صیاد ۴

البته موشک‌های گونه ضد بالستیک سامانه اس-۳۰۰ یعنی S-300V توانایی تمرکز ترکش‌های سرجنگی خود به سمت هدف را نیز دارند که ممکن است این توانمندی در نمونه‌های جدید موشک‌های به کار رفته در سایر گونه‌های سامانه اس-۳۰۰ نیز ایجاد شده باشد با توجه به شباهت بالای موشک صیاد-۴ با خانواده موشک‌های ۴۸N6 و با در نظر داشتن توان فناورانه کشورمان در عرصه سوخت جامد و سامانه‌های هدایت، کنترل و ناوبری که در موشک‌های صیاد-۲ و خانواده موشک‌های طائر-۲ نمود داشته به نظر می‌رسد از نظر عملکرد، موشک ایرانی با نمونه‌های روسی کاملاً قابل مقایسه باشد همانطور که موشک‌های طائر-۲ با گونه هم رده روسی خود یعنی ۹M317 در سامانه Buk-M2E کاملاً برابر و در مواردی برتر است.

واکنش روس ها به نمایش اس ۳۰۰ ایرانی
چند روز پس از اولین نمایش از نمونه ماکت سامانه باور ۳۷۳ خبرگزاری روسیه در گزارشی به «عصبانیت روس‌ها از ساخت اس – ۳۰۰ ايرانی» پرداخت و نوشت: «ایران به جهانیان سیستم دفاع ضدموشکی ساخت خود را نشان داد که باید جایگزین سیستم های اس-۳۰۰ روسی شوند که تاکنون نیز به ایران عرضه نشده اند. کارشناسان یقین دارند که ایرانیان به طور مستقل توان ساخت مشابه سیستم های روسی دفاع ضدموشکی را ندارند، اما می توانند مشابه سیستم های HQ9 که چین به ایران فروخته بود را بسازند.»

در این گزارش «ویکتور لیتوفکین»کارشناس نظامی روسی گفته بود: «نمی دانم چه سیستمی در تهران به نمایش گذاشته شد، اما با اطمینان می توانم بگویم که ایرانیان به طور مستقل نمی توانند مشابه اس-۳۰۰ را بسازند».

وی اطمینان خاطر داده بود که حتی آمریکا هم نمی تواند چنین سیستم هایی بسازد.

این کارشناس تصریح کرده بود: «زمانی چین دستگاه اس-۳۰۰ پ.ام.او. را خریداری کرده بود، اولین دستگاه را چینی ها تا آخرین پیچ باز کردند و سپس سعی کردند خود مشابه آن را بسازند. حدود ۷ سال زجر کشیدند، اما بازهم به نتیجه نرسیدند.»
امروز جای این سئوال در محافل خبری بین المللی باقیست که در برابر رشد تولیدات دفاعی ایران چه تحلیلی باقی می‌ماند؟

وحشت صهیونیستها از باور۳۷۳
بعد از رونمایی سامانه موشکی باور ۳۷۳ در رژه فرودین ماه ۱۳۹۴ پایگاه اینترنتی اسرائیل نشنال نیوز با درج مطلبی در مورد پدافند بومی برد بلند ایران نوشت: تلویزیون دولتی ایران روز جمعه اولین تصاویر از  موشک دور برد باور۳۷۳ را پخش کرد.

پخش این تصاویر پیامی برای جامعه بین الملل درباره توانایی های نظامی و دفاعی ارتش ایران بود.

موشک باور۳۷۳ جایگزینی برای موشکهای اس ۳۰۰ است که روسیه از فروش آنها به ایران به دلیل فشارهای اتحادیه اروپا منصرف شد.

این پایگاه خبری صهیوینستی بر این موضوع تاکید کرده بود که  جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر سرمایه گذاری زیادی در توسعه توان نظامی خود کرده است که از جمله می توان به ساخت هواپیما، هلیکوپتر، هواپیماهای بدون سرنشین،سیستم های راداری، سیستم های دفاع هوایی، تانک، زیردریایی، کشتی و غیره اشاره کرد و سامانه باور ۳۷۳ را در راستای تلاش جمهوری اسلامی ایران برای تقویت  سیستم دفاع هوایی ایران برای مقابله در برابر حملات احتمالی رژیم صهیونیستی یا غرب به تاسیسات هسته ای ایران تحلیل کرده بود.

:: خبر اینترفر – میزان آنلاین

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(4 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.