احتمال رویارویی دریایی چین با آمریکا / چین هشدار داد

هشدار چین به آمریکا / تجاوز به حریم آبی چین

هشدار چین به آمریکا : کشتی های آمریکایی حق نزدیک شدن به ۱۲ مایلی دریایی (معادل ۲۱ کیلومتری) این جزایر را ندارند. به گزارش  خبر اینترفر ؛ پکن – چین اعلام کرد که به هیچ ...

هشدار چین به آمریکا : کشتی های آمریکایی حق نزدیک شدن به ۱۲ مایلی دریایی (معادل ۲۱ کیلومتری) این جزایر را ندارند.
به گزارش  خبر اینترفر ؛ پکن – چین اعلام کرد که به هیچ کشوری اجازه نقض حریم هوایی و آبهای سرزمینی خود را تحت لوای «برنامه های حمایت از آزادی ناوبری و آزادی پرواز» نمی دهد.
واکنش چین و اتخاذ این موضع که از سوی «هوا چون اینگ» سخنگوی» وزارت امور خارجه این کشور مطرح شد، پس از آن صورت می گیرد که آمریکا از نیت خود برای اعزام چند کشتی جنگی ظرف دو هفته آینده به نزدیکی جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی خبر داده است.
اعلام این خبر که دو روز پیش نیز واکنش چین را در پی داشت، سبب شد سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور بار دیگر اعلام کند که به هیچ کشوری اجازه نقض حریم داخلی چین داده نمی شود.
«هوا چون اینگ» در نشست خبری خود با خبرنگاران تصریح کرد که چین نقض آبهای سرزمینی خود را تحت هیچ عنوان، ولو آزادی ناوبری دریایی به هیچ وجه تحمل نمی کند و این موضوع برای پکن پذیرفتنی نیست.
چین پیشتر هشدار داده بود که کشتی های آمریکایی حق نزدیک شدن به ۱۲ مایلی دریایی (معادل ۲۱ کیلومتری) این جزایر را ندارند در غیر این صورت خطر رویارویی و درگیری نظامی محتمل است.
«هوا» همچنین اظهار داشت: «ما از طرفین مربوطه می خواهیم با اتخاذ مواضع درست از دست زدن به اقدام تحریک آمیز پرهیز کرده و در جهت صلح و ثبات منطقه گام بردارند.
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا پیشتر در این باره به خبرگزاری رویترز گفت، کشورش در حال بررسی موضوعی است که بتواند کشتی های جنگی خود به مناطقی از دریای چین جنوبی اعزام کند که چین خود را مالک بر حق آن می داند.
در صورتی که حضور این ناو در نزدیکی جزیره ای که جزو جزایر شنی ایجاد شده توسط چین در دریای جنوبی است تحقق یابد، به باور کارشناسان این اتفاق می تواند به این معنی باشد که آمریکا حاضر نیست مالکیت چین را بر این جزیره به رسمیت بشناسد.
منابع خبری غربی اعلام کرده اند که مجوز حضور این کشتی ها در دریای جنوبی و در نزدیکی جزایر شنی چین باید از سوی باراک اوباما رییس جمهور آمریکا صادر شود که او هنوز به این کار مبادرت نکرده است.
گفتنی است، در ماه می (اردیبهشت – خرداد) امسال که یک ناو چینی هشت بار به یک هواپیمای شناسایی آمریکا که بر فراز یکی از جزایر در حال ساخت چین در دریای جنوبی پرواز می کرد، هشدار جدی صادر کرد تا این منطقه را ترک کند. این مساله در آن زمان منطقه را تا آستانه یک بحران جدی پیش برده بود.
ارزش تجارت دریایی که سالانه از این منطقه عبور می کند پنج هزار میلیارد دلار است و چین تقریبا مدعی حق مالکیت بر کل دریای جنوبی را دارد که دارای منابع غنی انرژی است.
به جز این کشور، ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعای مالکیت بخش هایی از این دریا را دارند.

:: خبر اینترفر – ایرنا

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.