ثبت جهانی بامبو لاهیجان / لزوم رونق این صنعت در لاهیجان

ثبت جهانی بامبو لاهیجان / لزوم رونق این صنعت در لاهیجان

توسعه و رونق این صنعت در شهرستان لاهیجان می تواند برند بامبو را در گیلان ممتاز کند. به گزارش خبر اینترفر ؛ روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان : صبح ...

توسعه و رونق این صنعت در شهرستان لاهیجان می تواند برند بامبو را در گیلان ممتاز کند.

به گزارش خبر اینترفر ؛ روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان : صبح دیروز اولین جشنواره بامبو با حضور مسئولین استانی، هنرمندان استان و دانشجویان علاقمند به هنرهای سنتی و صنایع دستی در دانشگاه لاهیجان آغاز شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با ابراز خرسندی از برگزاری جشنواره ی بامبو به پیشینه این گیاه اشاره کرد و گفت: بامبو به عنوان گیاهی خودرو و بومی شهرستان لاهیجان بیش از صد سال در استان مورد استقبال هنرمندان خوش ذوق قرار گرفته است.

شاه محمدی با اشاره به اینکه صنایع دستی صنعتی پست مدرن است اذعان کرد: بامبو به عنوان گیاهی که به صورت طبیعی از زمین می روید و تاکنون خواص و کیفیت آن بر کاوشگران این عرصه به اثبات رسیده می تواند به عنوان صنعتی پاک و همسو با طبیعت مورد توجه مورد توجه قرار گیرد.

وی بامبو بافی را ثمره ذهن خلاق هنرمندان گیلان دانست و افزود: هنرمندان گیلانی به ویژه هنرمندان شهرستان لاهیجان توانسته اند با هنرنمایی و ابتکار عمل محصولات بامبو را به جهان معرفی کنند.

شاه محمدی اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در صنعت بامبو فعالیت می کنند که توسعه و رونق این صنعت در شهرستان لاهیجان می تواند برند بامبو را در گیلان ممتاز کند.

وی برگزاری جشنواره بامبو را گامی در جهت معرفی بامبو به عموم دانست و افزود: تعدد گونه های بامبو و موارد استفاده از آن باید از طریق تبلیغات معرفی می شود.

این مسئول برگزاری جشنواره بامبو را گامی در جهت معرفی بامبو به عموم دانست و افزود: تعدد گونه های بامبو و موارد استفاده از آن باید از طریق تبلیغات معرفی شود.

وی برگزاری جشنواره بامبو را ماحصل برگزاری جلسات متعدد شهرستانی، نشست با هنرمندان و نیز تبادل نظر با مسئولان استانی خواند و گفت: جشنواره بامبو امروز در سه حوزه عکاسی ، مقاله نویسی و ارائه محصولات با خلاقیت و نوآوری دانست و افزود: تعداد ۱۲۶ قطعه عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است که از این تعداد ۳ قطعه به عنوان عکس برتر انتخاب شد.

در حوزه تولیدات بامبو نیز ۱۸۰ اثر دریافت شد که ۱۵ قطعه به عنوان اثرات برتر انتخاب شدند و در حوزه مقاله نویسی به دلیل ناشناخته بودن این گیاه و خواص آن تنها ۵ مقاله دریافت شد که از این تعداد ۲ مقاله قابل تشویق و یک مقاله عنوان برتری را کسب کردند.

معاون صنایع دستی ابراز امیدواری کرد در سالهای آتی بتوانیم جهانی شدن بامبو را جشن بگیریم.

:: خبر اینترفر – میراث آریا

5/ 4٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.