همایش بزرگداشت «حافظ» شاعر بزرگ ایران در گرگان

همایش بزرگداشت «حافظ» شاعر بزرگ ایران در گرگان

همایش بزرگداشت حافظ شاعر بزرگ شعر و ادب پارسی در گرگان برگزار می شود. به گزارش خبر اینترفر ؛  گرگان – از اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان قدرت اله دائمی با بیان این که ...

همایش بزرگداشت حافظ شاعر بزرگ شعر و ادب پارسی در گرگان برگزار می شود.

به گزارش خبر اینترفر ؛  گرگان – از اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان قدرت اله دائمی با بیان این که بیستم مهر ماه روز بزرگداشت حافظ نام گذاری شده است افزود: این برنامه فرهنگی ۲۱ مهر در تالار فخرالدین اسعد گرگان با همکاری انجمن علمی آموزشی معلمان زبان و ادبیات استان برپا می شود.
وی با بیان این که یکی از اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداختن به شخصیت ها و مفاخر فرهنگی ایرانی و اسلامی است اظهار کرد: اهمیت بزرگداشت مفاخر حوزه شعر و ادب فارسی کشور در توسعه و تعمیق ارزش ها، باورها و فعالیت های فرهنگی بر کسی پوشیده نیست.
دائمی حافظ را به عنوان مهمترین شاعر زبان فارسی دانست و تصریح کرد: این شاعر بزرگ اهمیت ویژه‎ای در سپهر ادبیات فارسی داشته و به عنوان شاعر و عارف نامی ایرانی جایگاه ویژه ای در جهان معاصر دارد.
وی ادامه داد: اگر به اشعار حافظ نگاه کنیم بی هیچ تردیدی جنبه‏های عرفانی بسیار قوی ‎و نابی در اشعار او خواهیم یافت؛ اندیشه‏های متفکرانی مثل حافظ زمان و مکان بر نمی دارد و خطابشان جهانی و دائمی است.
معاون هنری فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان هدف این همایش را توجه به نقش و جایگاه شخصیت ها و مفاخر ادبی و فرهنگی کشور برشمرد و گفت: استفاده از ظرفیت های آثار شاعرانی همچون حافظ برای معرفی فرهنگ ایران به جهانیان است.
وی به حضور دکتر محبتی از اساتید دانشگاه تهران در این بزرگداشت اشاره کرد و افزود: این شخصیت فرهنگی در همایش بزرگداشت حافظ با موضوع حافظ، پیوندگاه فرهنگ ایرانی و اسلامی سخنرانی می کند.
دائمی ارائه مقاله در خصوص جایگاه حافظ و حافظ شناسی، شعرخوانی و برگزاری موسیقی سنتی را از دیگر بخش های این همایش اعلام کرد و در خاتمه یادآور شد: امیدواریم این برنامه با استقبال علاقه مندان و پیشکسوتان حوزه ادب برگزار شود.
خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی (حدود ۷۲۷ – ۷۹۲ هجری قمری برابر با ۷۰۶ – ۷۶۹ هجری شمسی) شاعر بزرگ سدهٔ هشتم ایران (برابر قرن چهاردهم میلادی) و یکی از سخنوران نامی جهان است.
بیستم مهر ماه در تقویم ملی ایرانیان یاد روز حافظ نام گرفته است و این روز در اغلب شهرهای کشور و اقصی نقاط جهان گرامی داشته می شود.

:: خبر اینترفر – ایرنا

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.