تایید ناامن بودن Http توسط مدیر تیم امنیت گوگل «پریسا تبریز»

2016-01-28_201234

مدیر امنیت گوگل (پریسا تبریز ) تصمیم جدید گوگل درباره پروتکل http را تایید کرد به گزارش خبر اینترفر ؛ گوگل در پی آن است، هر آنچه روی وب موجود است، از مسیر و کانال ...

مدیر امنیت گوگل (پریسا تبریز ) تصمیم جدید گوگل درباره پروتکل http را تایید کرد

به گزارش خبر اینترفر ؛ گوگل در پی آن است، هر آنچه روی وب موجود است، از مسیر و کانال های امن رد و بدل شود. به همین خاطر است که قرار است، در آینده، مرورگر گوگل کروم، همه وب سایت های ناامن را با نشان دادن یک X قرمز بزرگ در کنار آدرس آنها رسوا کند و «پریسا تبریز» سرپرست تیم مهندسی امنیت گوگل این موضوع را در توئیتر تأیید کرده است.

با این تغییر که قرار است، در گوگل کروم صورت پذیرد، گوگل موضع صریح خود را برای امن بودن تمامی وب سایتها در آینده اعلام کرده است. تمامی وب سایت ها از نظر گوگل باید بر بستر امن HTTPS سرویس دهند که در واقع لایه امن بر فراز پروتکل معمول HTTP است.

پیش از این، بسیاری از شرکت ها و نهادهای بزرگ طی یک کمپین با عنوان Encrypt All The Things خواهان رمزگذاری کلیه وب سایت ها بر روی اینترنت شده اند و تلاش آنهاست که وب سایت هایی که در حال حاضر بر پروتکل HTTP اجرا می شوند، به سمت استفاده از HTTPS سوق دهند.

اگر هم اکنون با استفاده از مرورگر گوگل کروم وب سایتی ببینید که بر بستر HTTPS اجرا نمی شود، مرورگر گوگل کروم تنها آیکون یک صفحه سفید را به این منظور به شما نشان می دهد و همچنین اگر مشکلی بر بستر HTTPS باشد، این مرورگر یک X قرمز رنگ را در نوار آدرس برای کاربر نمایش می دهد.

غول اینترنتی گوگل این برنامه را در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد؛ وقتی یکی از اعضای تیم امنیتی کروم، پیشنهادی برای نام گذاری وب سایت های HTTPS به عنوان وب سایت های نا امن را داد.
2016-01-28_194130اما روز گذشته (سه شنبه) در کنفرانس امنیتی Usenix Enigma در سانفرانسیسکو، گوگل این تصمیم را علنی و با شدتی بیشتر اعلام کرد؛ رسوا کردن همه وب سایت های جاری بر بستر HTTP با علامت X قرمز، دقیقا مشابه آنچه در تصویر فوق می بینید.
در همین راستا، «پریسا تبریز» مدیر تیم مهندسی امنیت گوگل نیز در پایم توییتری بر این اقدام و تصمیم گوگل صحه گذاشت و گفت: گوگل همه وب سایت های HTTP را “نا امن” خواهد خواهند.
2016-01-28_194526توییت «پریسا تبریز» و تصمیم گوگل برای رسوا کردن وب سایت‌های ناامن
اما این در حالی است که بستر HTTPS به تنهایی قادر به حفظ امنیت کاربران نیست و تنها از این موضوع اطمینان حاصل می کند که کاربر به وب سایت مقصود و مورد نظر خود متصل شده است. این موضوع البته اهمیت زیادی دارد، زیرا یکی از روش های اصلی برای سرقت اطلاعات کاربران، هدایت یا Redirect کردن آنها به سمت یک وب سایت جعلی است. همچنین HTTPS از این موضوع اطمینان حاصل می کند که ارتباط بین کاربر و سرور از سوی یک بد افزار یا مداخله ثانویه دچار مشکل نشود.

در همین حال، اما بسیاری از متخصصان و کارشناسان امنیتی این تصمیم گوگل را خوش آمد گفته و به این شرکت برای این طرح آفرین گفته اند؛ بنابراین، «اریک میل» متخصص امنیت داده ها و رمزنگاری وب گفته است: این حرکت گوگل یک حرکت بسیار قدرتمندانه و در راستای حفاظت از کاربران است.

هنوز گوگل اعلام نکرده که چه زمانی قصد اجرایی کردن این طرح خود به شکل گسترده را دارد؛ اما یکی از کارمندان گوگل در این رابطه گفته است، این طرح “به زودی” عملیاتی شده و در نهایت به گزینه پیش فرض در گوگل کروم تبدیل خواهد شد.

:: خبر اینترفر – تابناک

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(2 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.