گمرک شهید رجایی: کشف ۱۶۰۰ دیش ماهواره در کانتینر

2013-12-17_000546

گمرک شهید رجایی: کشف ۱۶۰۰ دیش ماهواره در کانتینر کشف ۱۶۰۰ دیش ماهواره در کانتینر حامل مواد بهداشتی مدیرکل گمرک شهید رجایی گفت: بیش از ۱۶۰۰ دیش ماهواره و ۵۰۰۰ ال ان بی، سوییچر و ...

گمرک شهید رجایی: کشف ۱۶۰۰ دیش ماهواره در کانتینر

کشف ۱۶۰۰ دیش ماهواره در کانتینر حامل مواد بهداشتی
مدیرکل گمرک شهید رجایی گفت: بیش از ۱۶۰۰ دیش ماهواره و ۵۰۰۰ ال ان بی، سوییچر و پایه مخصوص دیش گیرنده امواج ماهواره ای از یک کانتینر کشف شد.

در خلیج فارس، مهرداد ارونقی افزود: این تجهیزات با عنوان لوازم بهداشتی مانند صابون ،شامپو وجاروبرقی دریک کانتینر ۴۰ فوت جاسازی و به این گمرک ترانزیت شده بود که در کنترل با دستگاه ایکس ری مشخص شد بیش از یک سوم این کانتینر شامل کالا هایی هستند که در اظهار نامه ذکر نشده اند.

وی اضافه کرد: پس از اسکن کانتینر توسط واحد ایکس ری و متعاقب آن بازرسی کانتینر بیش از ۱۶۰۰ دیش ماهواره و ۵۰۰۰ ال ان بی ، سوییچر و پایه مخصوص دیش گیرنده امواج ماهواره ای از این کانتینر کشف شد.

وی افزود: این محموله از کشور امارات متحده عربی بارگیری و تحت رویه ترانزیت خارجی به مقصد کشور تاجیکستان در حال ادامه مسیر بود که درپی کشف آن، در این گمرک متوقف شد.

مدیر کل گمرک شهید رجایی بندرعباس در ادامه از کشف پنج تن کالای تجملی و لوکس که در چهار کانتینر حامل لیفتراک مستعمل به نحو ماهرانه ای جاسازی شده بود خبر داد و افزود: متعاقب ارزیابی اولیه و اجمالی صورت گرفته در درب خروج واردات گمرک شهید رجایی و مشکوک شدن به کالای اظهاری و وزن اظهارشده در گمرک ، کانتینرهای مربوطه به واحد X-RAY هدایت و پس از اسکن کانتینرها از ورود این محموله قاچاق به داخل کشور جلوگیری شد.

ارونقی افزود: هم اکنون کالاهای کشف شده به ظن قاچاق در انبار قضایی گمرک شهید رجایی نگهداری می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به تاکیدات آقای دکتر کرباسیان رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده از فناوری های نوین و تجهیز اماکن گمرکی به ابزارهای پیشرفته جهت افزایش کارایی و بهبود انجام تشریفات گمرکی، از ابتدای ماه جاری با راه اندازی دستگاه ایکس ری در این گمرک بصورت فعال ،علی الخصوص در کنترل کالاهای تحت رویه ترانزیت این گمرک و مطابقت کالای مربوط به اظهارنامه های اظهارشده و محتوای کانتینرها ، امکان اظهار خلاف و متعاقب آن قاچاق کالا کاهش یافته است.

مدیر کل گمرک شهید رجایی گفت: اکثرکالاهای ترانزیت داخلی و خارجی از گمرک شهید رجایی با دستگاه ایکس ری کنترل می‌شود و با توجه به مقرون به صرفه بودن استفاده از این دستگاه و عدم نیاز به ارزیابی فیزیکی وهمچنین تسریع در کار به طوریکه اسکن هر کانتینر به طور متوسط دو دقیقه طول می کشد در پی آن هستیم ضمن کسب دستور لازم ازگمرک ایران ، در بخش واردات قطعی نیز از ازابزار کنترلی ایکس ری استفاده شود.

ارونقی افزود : با استفاده از دستگاه ایکس ری ، بار کانتینر بدون تخلیه و به کمک یک نرم افزار رایانه ای اسکن و در صورت مطابقت با پرونده های اظهار شده اجازه خروج داده می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گمرکهای بازرگان، آستارا و دوغارون نیز به دستگاه ایکس ری مجهز هستند که طبق دستور رییس کل گمرک ایران مقرر شده است گمرکهای مجهز به این دستگاهها به زودی بصورت برخط (آنلاین) درخصوص انتقال تصاویر، باهم در ارتباط باشند.

:: خبر اینترفر به نقل از ایسنا

5/ 3٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.