خانه پدر چای ایران در حال تخریب است

2014-02-27_224117

خانه پدر چای ایران در حال تخریب است خانه پدر چای ایران، یکی از بناهای بسیار قدیمی و با ارزش است که در خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه رضایی واقع شده است. خانه ...

خانه پدر چای ایران در حال تخریب است

خانه پدر چای ایران، یکی از بناهای بسیار قدیمی و با ارزش است که در خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه رضایی واقع شده است. خانه ای که کاشی کاری های بسیار ارزشمند و زیبا آن را آراسته کرده است. این بنا در معرض تخریب قرار دارد.
سبک احداث ساختمان اولیه‌ی خانه‌ی «کاشف‌السلطنه» که مقبره وی در شهرستان لاهیجان قرار دارد، مشابه کاخ احمدشاهی و موزه‌ی آبگینه است و در آن‌ها نیز از آجرهای منقوش پیش‌ساخته برای آرایش بیرونی نمای ساختمان استفاده شده است.

اسکندر مختاری پژوهشگر حوزه‌ی میراث فرهنگی درباره‌ی کاشی‌های قرار ‌گرفته در حیاط خانه‌ «پدر چای ایران» که شبیه کاشی‌های کاخ گلستان هستند، توضیح داد: در زمانی که منوچهر صانعی – رییس دفتر محمدرضا پهلوی – مالک این خانه‌ تاریخی بود، او از هنرمندانی که در کاخ گلستان به کار مرمت بناهای تاریخی مانند گچ‌بری‌ها، آینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌ها مشغول بودند، استفاده کرد. به همین دلیل، برخی تزیینات خانه‌ی «پدر چای ایران» مشابه تزیینات کاخ گلستان ایجاد شده‌اند.

او این خانه را با ارزش‌ترین خانه‌ تاریخی در منطقه‌ شمیران تهران دانست که در معرض خطر قرار دارد و افزود: در نخستین قدم باید برای تملک این خانه‌ قدیمی و با ارزش کاری انجام داد.

:: خبر اینترفر

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.