پنجاه فیلم برتر تاریخ سینمای جهان

2014-05-26_232620

پنجاه فیلم برتر تاریخ سینمای جهان «گیل کین» و «جیم پیازا» که کتاب ۱۰۱ فیلم برتر نمام دوره را برای نخستین بار در سال ۲۰۸۸ منتشر کرده بودند، حال نسخه تازه این کتاب را با ...

پنجاه فیلم برتر تاریخ سینمای جهان

«گیل کین» و «جیم پیازا» که کتاب ۱۰۱ فیلم برتر نمام دوره را برای نخستین بار در سال ۲۰۸۸ منتشر کرده بودند، حال نسخه تازه این کتاب را با در نظر گرفتن فیلم‌هایی که در این شش سال عرضه شده، منتشر کرده‌اند. مجله کریستین ساینس مانیتور از میان این فیلم‌ها، ۵۰ فیلم برتر را با توضیح کوتاهی معرفی کرده

هفته‌نامه کریستین ساینس مانیتور ضمن بررسی آثار سینمای جهان، با تکیه بر یکی از منابع معتبر سینمایی، لیستی از پنجاه فیلم برتر طول تاریخ سینمای جهان منتشر کرده و برخی از ویژگی‌های منحصر به این فرد این آثار که میان پنجاه اثر برتر قرارشان داده را برشمرده است.

«محله چینی‌ها» یا «پرواز بر فراز آشیانه فاخته»، «جادوگر شهر از» یا «آواز در باران»؟ این انتخاب‌ها به ذائقه هر شخص باز‌میگردد و اتفاقاً همین تفاوت سلیقه‌ها است که باعث شده ژانرهای مختلف همچنان ادامه حیات بدهند اما با این حال درباره برخی فیلم‌ها نظیر «پدرخوانده اتفاق نظر بیشتری وجود دارد.

«گیل کین» و «جیم پیازا» که کتاب ۱۰۱ فیلم برتر نمام دوره را برای نخستین بار در سال ۲۰۸۸ منتشر کرده بودند، حال نسخه تازه این کتاب را با در نظر گرفتن فیلم‌هایی که در این شش سال عرضه شده، منتشر کرده‌اند. مجله کریستین ساینس مانیتور از میان این فیلم‌ها، ۵۰ فیلم برتر را با توضیح کوتاهی معرفی کرده :

۳۸- «دکتر استرانجلاو: یا چگونه یاد گرفتم دست از هراس بردارم و به بمب عشق بورزم / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb»
دکتر استرانجلاو محصول سال ۱۹۶۴ به کارگردانی استنلی کوبریک و جزو شاهکارهای سینمای جهان است. محتوای فیلم، کمدی سیاه وقایع جنگ سرد است. این فیلم در ۴ رشته در اسکار نامزد شد که شامل بهترین فیلم بهترین کارگردانی بهترین بازیگر مرد برای پیتر سلرز و بهترین فیلمنامه اقتباسی  و همچنین نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردان از سوی انجمن کارگردانان آمریکا شد که در هیچ‌کدام موفق نبود اما این فیلم در بفتا برنده دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد. جک ریپر ژنرال روان پریش ارتش و رئیس یک پایگاه هوایی در امریکاست که در اقدامی خودسرانه، تهاجمی هسته‌ای علیه شوروی به راه می‌اندازد و رئیس‌جمهور و سیاستمداران آمریکا پس از آگاهی از این عمل با تجمع در اتاق فرماندهی جنگ ایالات متحده به‌دنبال راهی برای توقف این حملات می‌گردند.

۳۹- «بلید رانر / Blade Runner»
بلید رانر  محصول ۱۹۸۲ به کارگردان ریدلی اسکات است. داستان این فیلم علمی تخیلی برداشتی آزاد از رمان «آیا آدم‌مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟» نوشتهٔ فیلیپ ک. دیک است. بر اساس داستان این فیلم، دکارد (هریسون فورد) از طرف نیروهای پلیس کلان-شهر لس آنجلس سال ۲۰۱۹ ماموریت دارد که انسان‌های با ژن مصنوعی (موسوم به رپلیکانت) را که حضورشان بر روی کره زمین ممنوع گردیده را شناسایی و تعقیب و خطرشان را از جامعه زمینی رفع کند.

۴۰- «دنباله رو / The Conformist»
دنباله رو محصول سال ۱۹۷۰ و ساخته برناردو برتولوچی را می توان یک زندگینامه کامل و حتی یک تاریخ دانست. برتولوچی در این اثر بهترین ها را خلق می کند و با اقتباسی وفادارانه مورا ویا را سربلند می کند. کلریچی ، ماموری از حزب فاشیست مامور به کشتن استاد سابقش که یک فعال کمونیستی است می شود که برای اینکار راه پاریس را پیش میگیرد.

۴۱- «فهرست شیندلر/ Schindler’s List»
فهرست شیندلر بر پایه زندگی واقعی اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی که جان بیش از هزار لهستانی یهودی را در جریان هولوکاست نجات داد، می‌باشد. فیلم بر پایهٔ کتاب «شیندلرز آرک» که برندهٔ جایزه بوکر شده، ساخته شده است.

۴۲- «زندگی دیگران / The Lives of Others»
فیلمی آلمانی و اولین فیلم بلند فلوریان هنکل فون دونرسمارک و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان سال ۲۰۰۶ است. فیلم با بودجه کمی حدود ۲ میلیون دلار در آلمان ساخته شده و حدود ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته است. این فیلم بیش از ۳۰ جایزه از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان سال ۲۰۰۶ را به دست آورده و با استقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شده است.

۴۳- «رستوران / Diner»
این فیلم به کارگردان بری لوینسون محصول ۱۹۸۲ است و شادی‌ها، غم‌ها و اتفاقاتی عجیبی که برای یک گروه بی‌هدف رخ می‌دهد را روایت می‌کند.

۴۴- «روشنایی‌های شهر / City Lights»
روشنایی‌های شهر فیلمی کمدی و صامت به کارگردانی چارلی چاپلین و محصول سال ۱۹۳۱ است. این فیلم از احساسی‌ترین فیلم‌های چارلی چاپلین دانسته شده که ماجرای عاشقانه ولگرد کوچولو با یک دختر نابینا را به تصویر می‌کشد.

۴۵- «شکارچی گوزن / The Deer Hunter»
شکارچی گوزن که به رولت روسی نیز شهرت دارد، فیلمی جنگی به کارگردانی مایکل چیمینو و محصول سال ۱۹۷۸ کمپانی یونیورسال است. این فیلم سه ساعته، سه خط داستانی روایت می‌شود. خط اول از عروسی به سمت تشیع جنازه، دیگری داستان گروهی از دوستان که به شکار گوزن می روند و در آخر اینکه چگونه جنگ ویتنام وارد زندگی چندین نفر شد و زندگی آن ها را برای همیشه دگرگون کرد.

۴۶- «۱/۲ ۸ / ½۸»
هشت و نیم، فیلمی به کارگردانی فدریکو فلینی است که محصول شرکت ایتالیایی سینه‌ریز است. کارگردانی مشهور در پی یافتن موضوعی برای فیلم جدید خود است اما به مشکل برخورده است. این فیلم برنده اسکار بهترین طراحی صحنه و لباس (سیاه و سفید) و بهترین فیلم خارجی زبان (ایتالیا-۱۹۶۴) شد.

۴۷- «كلاه بلند TOP HAT»
کلاه بلند فیلمی به کارگردانی  مارك سندريچ محصول سال ۱۹۳۵ است. «جرى تراورز» (آستر)، خواننده آمريكايى به دعوت «هاريس هاردويک» (هورتن) تهيه كننده‏ نمايش‌‏هاى موزيكال به لندن آمده است و خيلى زود به «ديل ترمانت» (راجرز) دل می‌‏بازد. چهارمين بارى كه زوج آستر و راجرز جلوى دوربين رفتند با فيلم‌‏نامه‌‏اى كه براى نخستين بار اختصاصا براى آن دو نوشته شده بود و نتيجه یکی از پروفروش‌ترین فیلم‌های دهه سی قرن بیستم بود.

۴۸- «قواعد بازی / La Règle du jeu»
این فیلم فرانسوی در سال ۱۹۳۹ توسط ژان رنوار قبل از شروع جنگ جهانی دوم ساخته شد. داستان فیلم درباره آدم‌های مرفه جامعه است که در ویلایی نزدیک آل سایس جمع شده‌اند تا بنابر عادت همیشگی پایان هفته را به شکار خرگوش‌ها و پرنده‌ها بپردازند.

۴۹- «۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی / ۲۰۰۱: A Space Odyssey»
این فیلم آمریکایی-بریتانیایی در ژانر علمی تخیلی در سال ۱۹۶۸ به کارگردانی و تهیه‌کنندگی استنلی کوبریک است. فیلمنامه این فیلم در چهار پرده مجزا توسط کوبریک و آرتور سی کلارک و تا حدودی متاثر از داستان کوتاه کلارک با نام «The Sentinel» نوشته شده است.

۵۰- «بانی و کلاید / Bonnie and Clyde»
بانی الیزابت پارکر و کلاید چستنات بارو زوج سارق و قانون‌شکن آمریکایی بودند که به سبب درگیریهای متعددشان با پلیس و همچنین انعکاس شورانگیز ماجراجویی‌های آنها در روزنامه‌ها به بدنامی مشهور شده بودند. آرتور پن سال ۱۹۶۷ فیلمی درباره این دو سارق ساخت که در چهلمین مراسم جایزه اسکار، موفق به کسب ۲ اسکار در رشته‌های بهترین بازیگر زن نقش مکمل و بهترین فیلم‌برداری شد.

:: خبر اینترفر از تابناک

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.