آشنایی با “ماسوله و فومن” از شهرهای توریستی غرب گیلان

ماسوله

آشنایی با "ماسوله و فومن" از شهرهای توریستی غرب گیلان,آداب و رسوم مردم ماسوله,آشنایی با شهر فومن,آشنایی با ماسوله,استان گیلان,جاذبه های گردشگری ماسوله,شهر گردشگری,غرب گیلان,فومن,ماسوله,ماسوله شهر پلکانی ایران,مسافرت به ماسوله ...

ماسوله معروف ترین شهر پلکانی ایران

بناهای ماسوله در دامنه ای با شیب تند و نسبتاً عمودی و در مقابل قلعه عظیم و صخره ای شاه معلم ساخته شده است. خانه ها به طور ماهرانه ای به صورت پلکانی بنا شده اند و بیشتر دو طبقه هستند. سقف یک خانه، حیاط خانه دیگری است که این سبک خانه سازی، سبک معماری در روستاهای ایران در دوران ساسانی است.
پارسینه گزارش می دهد ؛ انتخاب مکان سفر همواره یکی از دغدغه های خانواده ها در تعطیلات نوروزی است.

ماسولهانتخاب شهر و منطقه ای که از منظر جاذبه های گردشگری و آب و هوایی لحظاتی دلنشین را برای آنها فراهم کند.

فومن، شهر مجسمه های رنگین

فومن یکی از خوش آب و هواترین مناطق گردشگر پذیر گیلان محسوب می شود که هر ساله به ویژه در ایام تعطیلات نوروزی سیلی از مسافران و گردشگران را به مناطق سرسبز و تاریخی خود فرامی خواند.

فومنفومن درغرب گیلان واقع شده است و آن را با عنوان شهر مجسمه های رنگین می شناسند.
هر کدام از این مجسمه ها نماد و سنبلی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشته اهالی این شهر تاریخی و زیبا است.

مجسمه های چهار دختران، نمادی از تلاش زنان روستایی و کشاورز این سامان است که هرکدام در دستان خود چهار محصول و سوغات عمده فومن از جمله برنج، چای، کلوچه سنتی و توتون را به همراه دارند.

چهار دختران، نشان از اشتغال مردم منطقه به کشاورزی، زراعت برنج و چای است.
مجسمه های شاد وخندان کودکان درمحوطه پارک کودک فومن نشانگر شادی و شادمانی مردم و وجود بازی های محلی و قدیمی در این منطقه است.

مجسمه شکاربانان، که در ابتدای راه فومن به ماسوله با تفنگی در دست و مرغابی بر دوش دارد، سمبل شکار حیوانات، در میان اهالی روستایی این مرز و بوم است که چشم هر گردشگری را به خود جلب می کند.

کلوچه سنتی فومن، مرغوبترین سوغات غرب گیلان

کلوچه سنتی فومن که از سوغات اصلی این شهرستان محسوب می شود به دلیل مرغوبیت و متمایز بودن با سایر کلوچه ها ذائقه بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب کرده است.

کلوچه فومنکلوچه فومن که ماحصل سیر تحول «قند کلوچه» و «نان قندی» قدیم است، مواد اصلی آن را آرد، تخم مرغ، شکر، روغن حیوانی، دارچین، وانیل، جوز و مغز هل تشکیل می دهد.

غیراز کلوچه سنتی فومن، نان روغنی و نان خشک این شهر وهمچنین حلوا کنجدی واگردک (اگرده) از شیرینی های محلی تاریخی ماسوله از دیگر سوغات معروف شهر زیبای فومن است.

ساکنان فومن را گیلک ها و تالش ها تشکیل می دهند و روستاهای کوهپایه ای واقع در غرب فومن معمولا تالش و تالشی زبان هستند .

فومن شهری محصور شده در میان مزارع و باغ های اطراف خود است.
برنجکاری، کشت چای، توتون و پرورش کرم ابریشم از فعالیت های اصلی مردم فومن است.

قلعه رودخان، دژ تاریخی گیلان است

فومن بر سر راه شهر تاریخی و زیبای ماسوله و همچنین قلعه رودخان، دژ تاریخی گیلان قرار دارد.
ساختمان های قدیمی با معماری سنتی هنوز در خیابان های این شهر مناظر زیبایی را ایجاد کرده است.

قلعه رود خان«قلعه رودخان» که در ستیغ کوهی مرتفع بنا شده قلعه مهم تاریخی است که از دوره ساسانیان به یادگار مانده و مدت ها تختگاه و مرکز حکمرانی حکام گیلان بوده است.

این کوه در بخش علیای رودی به همین نام با مواهب جنگلی بسیار زیبا در ۱۶کیلومتری جنوب شرقی فومن واقع شده است.

وجود جاذبه های گردشگری کم نظیر در فومن این شهر را به یکی از مناطق دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است.

ماسوله، معروف ترین شهر پلکانی ایران

شهرک تاریخی ماسوله فومن یکی از جذاب ترین مناطق تاریخی کشور می باشد که همه ساله پذیرا و میزبان گردشگران و مهمانان خارجی و داخلی بسیاری است.

آب و هوای خنک و دلچسب شهر ماسوله در فصل تابستان، گردشگران زیادی را جذب می کند. کوهستانی بودن شهر باعث شده این شهر ١٠٠ روز از سال را در مه غلیظ به سر ببرد که برای گردشگرانی که در هوایی آفتابی یکباره شاهد پایین آمدن مه و ابری شدن هوا در ماسوله می شوند، بسیار جالب است.

ماسولهماسوله رودخان به دلیل دارا بودن آب زلال در فصل تابستان و برخورداری از چشم انداز طبیعی زیبا که از درون دره های جنگلی و سرسبز می گذرد، در شمار توان های محیطی منطقه قرار می گیرد.

چشمه های واقع در شهر ماسوله که از منابع اولیه حیات و نمادی از شیوه های کهن دسترسی به آب به شمار می آیند در کل شهر پراکنده شده اند، به طوری که در هر محله حداقل یک چشمه وجود دارد.

تعدد آب های جاری و تغییرات ارتفاع در بستر زمین منجر به ایجاد آبشارهای زیبایی در نزدیکی شهر و پیرامون آن شده است.

آبشار ماسوله رودخان که در محل ورودی غربی شهر قابل رویت است و آبشار خرم بو که در ارتفاعات شمال غربی شهر و در فاصله یک ساعت پیاده روی قرار دارد.

ارتفاعات مقابل و پیرامون شهر ماسوله تماماً با جنگل و پوشش گیاهی احاطه شده است.

جنگل های این ناحیه از نظر جذابیت گردشگری قابلیت های فراوانی دارد.

معماری ماسوله، مهمترین جاذبه توریستی این شهر است.

همانطور که گفته شد، ابنیه این شهر در دامنه ای با شیب تند و نسبتاً عمودی و در مقابل قلعه عظیم و صخره ای شاه معلم بنا شده است.
ماسوله
خانه ها به طور ماهرانه ای به صورت پلکانی بنا شده اند و بیشتر دو طبقه می باشند. سقف یک خانه، حیاط خانه دیگری است که این سبک خانه سازی، سبک معماری در روستاهای ایران در دوران ساسانی است.
ماسولهشاخص ترین بنای تاریخی شهر بقعه «عون بن محمد حنیفه» است که در محله مسجدبر قرار دارد. این بقعه به شکل هشت گوش ساخته شده است و در قسمت بیرونی آن طاق نماهایی که با آجرکاری پوشانیده شده، به چشم می خورد. چندین سنگ قبر هم در داخل این بقعه و مساجد اطراف آن وجود دارد که گفته می شود متعلق به قاجاریه است.

ماسولهآمیختن فرهنگ های سه گانه طالش، ترکی و گیلکی از یک سو و طبیعت سه گانه جنگل، مرتع و کوهستان از سوی دیگر، فرهنگ و تمدن خاصی را به وجود آورده که اولین نمایه آن را می توان در زبان، لباس و شیوه تغذیه جستجو کرد.

بازار ماسولهدر شهر ماسوله دو موزه وجود دارد که موزه مردم شناسی و حیات وحش است.
از جمله جاذبه های اصلی گردشگری ماسوله، بازار آن است که در چهار طبقه بنا شده است. این مجموعه که نمادی از کهن ترین فعالیت شهر است پر مراجعه تربن جاذبه شهر به شمار می آید.

:: شبکه اینترفر

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.