آشنایی با جاذبه های گردشگری شهر تاریخی “نیشابور”

khayyam

جاذبه های گردشگری نیشابور شهر تاریخی نیشابور از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است. به گزارش خبر اینترفر ؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت : به روایات اساطیری ...

جاذبه های گردشگری نیشابور

شهر تاریخی نیشابور از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است.

به گزارش خبر اینترفر ؛ رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت : به روایات اساطیری نخستین فردی که بنای کهن دژ نیشابور را نهاد apostrophe انوش بن شیث بن آدم apostrophe بود و apostrophe ایرج بن افریدون apostrophe بر آن عمارتهای دیگری ساخت.

باغ قدمگاه نیشابور

باغ قدمگاه نیشابور

لباف خانیکی افزود : نیشابور در سال ۳۱ هجری به دست مسلمانان فتح و در اوایل قرن سوم هجری مرکز حکومت طاهریان شد.

وی گفت : این شهر در سال ۵۴۸ هجری قمری و پس از آن در سال ۶۱۸ قمری آماج حملات ویرانگر مغول قرار گرفت و در دوره ایلخانان شهر جدیدی احداث شد اما این منطقه نیز در سال ۸۰۸ هـجری قمری در زلزله ای مهیب با خاک یکسان شد.

عمارت امین اسلامی

عمارت امین اسلامی

رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود:همچنین ظهور چهار هزار و ۳۰۰ شخصیت برجسته علمی و فرهنگی تا ربع اول قرن ششم در این شهر، پرورش مشاهیری همچون عطار، حکیم عمرخیام و فضل بن شاذان شواهدی بر سابقه درخشان تمدن و فرهنگ غنی نیشابور در گذشته است.

لباف خانیکی گفت:مهمترین صنایع دستی رایج در نیشابور قالیبافی و گلیم بافی است وصنعت قالیبافی در ۴۷۰ روستا و صنعت گلیم بافی در ۲۷ روستای این شهرستان عمدتا به صورت کار اصلی و یا به صورت فعالیت جنبی در کنار سایر فعالیتهای اقتصادی رایج انجام می شود.

آرامگاه کمال الملک در نیشابور

آرامگاه کمال الملک در نیشابور

او افزود: همچنین از دیگر هنرهای دستی نیشابور ساخت برخی ابزار موسیقی از جمله قشمه( ۲ فلوت به هم چسبیده)، سرنا، دهل، دوتار، سه تار است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت : همچنین بنای قدمگاه واقع در ۲۴ کیلومتری شرق نیشابور در گذشته منزلگاهی به نام الحمراء پس از نیشابور در شاهراه بزرگ راه ابریشم بوده است.
2015-03-25_145732اهمیت این بنا به سبب توقف حضرت امام رضا(ع) در زمان هجرت تاریخی ایشان از مدینه به مرو است .

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری

آرامگاه حکیم عمر خیام نیشابوری

بازار تاریخی نیشابور،بنای امامزاده محروق،موزه تخصصی نجوم و معدن فیروزه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان نیشابور است.

:: ایرانگردی شبکه اینترفر

5/ 5٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(1 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.