آموزش کامل و تصویری بستن زنجیر چرخ + عکس و فیلم

2015-02-27_013417

آموزش کامل و تصویری بستن زنجیر چرخ + عکس و فیلم,wheel chains,آموزش بستن زنجیر چرخ,آموزش تصویری زنجیر چرخ خودرو,بستن زنجیر چرخ + فیلم,خرید زنجیر چرخ,دیفرانسیل,روش بستن زنجیر چرخ,روش تشخیص دیفرانسیل جلو یا عقب بودن,روش کامل ...

آموزش کامل بستن زنجیر چرخ خودرو + تصاویر آموزشی و فیلم

در مطالب گذشته با نحوه بستن (مراحل بستن زنجیرچرخ) مدل جدید زنجیر چرخ خودرو که نیازی به حرکت خودرو ندارد آشنا شدیم ، این فیلم آموزشی را در این لینک ببینید.

در سری جدید آموزش های شبکه اینترفر به نحوه بستن زنجیر چرخی می پردازیم که بیش از هر زنجیر در بازار ایران بفروش می رسد، آموزش به صورت عکس و فیلم برای شما تهیه شده؛ این زنجیر چرخ ساده، کارآمد و نیاز به کمی دقت و مهارت اولیه دارد.

 • چرا زنجیر چرخ بخریم؟
 • آیا بستن زنجیر چرخ نیاز به مهارت دارد؟
 • در هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • قبل از بستن زنجیر چرخ چه مواردی را بررسی کنیم؟

چرا زنجیر چرخ بخریم؟

اگر خودرو دارید، زنجیر چرخ نیز مانند جک روزی به کارتان خواهد آمد ، لحظه ای که حتی فکرش هم نمی کنید، به مسافرت رفته اید و خودروی شما در گل و لای مانده، در برف و… زنجیر چرخ در مواقع اضطراری می تواند جان شما و یا اطرافیانتان را نجات دهد.

آیا بستن زنجیر چرخ نیاز به مهارت دارد؟

آموزش تخصصی و کامل بستن زنجیر چرخنه تنها زنجیر چرخ ، بهتر است بگوییم سفر کردن نیاز به مهارت دارد و البته تجربه و مهارت ها هستند که ما را در جاده ها و در کل زندگی ایمن نگه می دارند.

قبل از سفر موارد مهم را بررسی کنید:
گواهینامه، بیمه، کارت سوخت، کارت خودرو، برگ معاینه فنی، کارت بانک، کارت و شماره های امداد، مدارک شخصی و … را به همراه داشته باشید.
سیستم گرمایش و سرمایش خودرو ، گردش و میزان آب، روغن ترمز ، فیلتر (هوا، بنزین) ، فرمان، برف پاک کن، سلامت چرخ ها (تنظیم باد، سلامت آج، بالانس)، همراه داشتن زنجیر چرخ یا لاستیک های یخ شکن، ابزار یدک (جک ، لاستیک زاپاس، آچار پیچ گوشتی …)، همراه داشتن محلول های ضد یخ رادیاتور و شیشه شوی (در زمستان ریختن آب گرم بر روی شیشه منجر به شکستن آن می شود)، سلامت چراغ ها و…

فراموش نکنید مدت زمان سفرتان را از آنچه که تصور می کنید بیشتر در نظر بگیرید و بیش از نیاز خود مواد خوراکی ، آشامیدنی و پوشاک همراه داشته باشید، و به فکر مواقع اضطراری باشید ، در زمستان به همراه داشتن لباس های گرم و پشمی ، کفش ساق بلند ضد آب، بارانی، فندک، کبریت، چاقو، طناب، چراغ قوه (باتری)، کلاه، دستکش، شارژ تلفن همراه (باتری یدک) ، نقشه و … را فراموش نکنید.

بخاطر دارم در تابستان به همراه یکی از دوستان به منطقه ای کوهستانی سفر می کردیم ، در راه خودرویی گرفتار در برف را دیدیم ، تعدادی جوان بودند که بخاطر دیدن برف راهی جاده شدند و متعجب از دیدن برف با در راه ماندن خود مضطرب بودند جالب اینکه به همراه خود زنجیر چرخ داشتند، اما سعی آنها برای بستن زنجیر چرخ بی فایده بود حتی یکی از آنها زنجیر را با بند کفش بسته بود! که نتیجه ای نداشت و با کمی حرکت خودرو باز می شد ، کمی بعد سعی کردند با آشنایان  تماس تلفنی داشته باشند که متوجه قطع بودن ارتباط تلفن های خود شدند و تنها امیدشان چشم دوختن به راه بود که پس از چند ساعت نگرانی و اضطراب ، به قولشان فرشته نجات رسید، حال ما بودیم و کمک به آنها …

در هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد؟

زنجیر چرخ های متفاوتی وجود دارند ، در سری آموزش های تصویری شبکه اینترفر ، رایج ترین زنجیر چرخ را که در زیر مشخص است، برایتان آماده کردیم.

فیلم آموزش نحوه صحیح بستن زنجیر چرخهنگام خرید از سالم بودن بست ها و حلقه ها اطمینان پیدا کنید، زنجیر چرخ را کامل خریداری کنید(برخی دارای آچار هستند) ، زنجیر را مطابق با سایز چرخ خودرو انتخاب کنید(ممکن است یک زنجیر چرخ برای چند سایز متناسب باشد)، می توانید از فروشنده سوال کنید اما بهتر است شما نیز از سایزهای لاستیک اطلاعاتی داشته باشید:

خودرویی مانند پراید سایز تایر استاندارد ۱۳ ، پژو ۲۰۶ سایز ۱۴ ، تندر ۹۰ (L90)، زانیتا، سمند سایز ۱۴، ۱۵ ماکسیما ۱۶ ، آزرا و سوناتا ۱۷ و آی ایکس ۳۵ هیوندا (ix35) سایز تایر ۱۸ دارند، برای تشخیص بر روی تایر چرخ علائمی وجود دارد که تاریخ ، سایز ، مقدار بار، سرعت، ترکیب ، شرکت سازنده و … درج شده ، سایز لاستیک به نوبه خود شامل سری علائمی در کنار یکدیگر است به عنوان مثال P۱۸۵/۶۰R۱۳ نشان دهنده P سواری ، ۱۸۵ پهنای تایر، ۶۰ ارتفاع دیواره به پهنا، R رادیال و ۱۳ قطر رینگ بر حسب اینچ (سایز عامیانه تایر) است. (جالب است بدانید هر چند شماره تایر گفته شده ۱۳ و مناسب پراید است، اما بدلیل اینکه پهنای آن ۱۸۵ گفته شده احتمال برخورد به گلگیر وجود دارد پس ۱۶۵ و ۱۷۵ آن مناسب تر است. (لاستیک مناسب میتواند بسیار موثر بر رانندگی مخصوصا در پیچ ها، لرزش و.. باشد)

2015-02-27_004732لاستیک ها دارای کارکرد یا عمر مفید متفاوت هستند و در مجموع تایر بر اساس معیارهای مختلف، قیمت متفاوت دارد.

۱۶۵.۶۵.۱۳ لاستیک فابریک پراید
۱۷۵.۷۰.۱۳ لاستیک پهن پراید
۱۸۵.۶۰.۱۳ لاستیک پهن پراید

 • شرکت های مختلف تولید کننده تایر (پراید)
 • دنا، کویر ، یزد ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۶۰.۰۰۰ کیلومتر
 • کومهو ویتنام ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۶۰.۰۰۰ کیلومتر
 • فالکن تایلند ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
 • کومهو کره ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
 • جی تی اندونزی ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
 • کومهو کره ۱۶۵٫۶۵٫۱۳ کارکرد مفید ۸۰.۰۰۰ کیلومتر
 • رودستون کره ۱۶۵٫۶۵٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر …

قبل از بستن زنجیر چرخ چه مواردی را بررسی کنیم؟

قبل از اقدام به بستن زنجیر، از  دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودروی خود مطلع شوید ، زنجیر بر روی چرخی بسته می شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می شود.

دیفرانسیل در خودروها

اکثرا خودروهای تولید داخل دیفرانسیل جلو هستند، زنجیر چرخ بر روی خودروهای پراید، ۲۰۶ ، تندر ۹۰ (L90) ، سمند که دیفرانسیل جلو هستند بر روی لاستیک جلو بسته می شود اما در پیکان، آر دی، مزدا۲۰۰۰ ، لامبورگینی، فراری زنجیر چرخ بر روی چرخ عقب بسته می شود .

تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو

 • مشاهده زیر خودرو (دیفرانسیل عقب کاملا مشخص است)
 • در عمل تیکاف، چرخ هایی که درجا می چرخند و یا بکسوات می کنند بیانگر نوع دیفرانسیل اند
 • قرارگیری موتور در خودروهای دیفرانسیل عقب مطابق شکل (موازی با طول خودرو)عمودی و دیفرانسیل جلو موازی با عرض خودرو (افقی) است)
 • دقت کنید برخی خودروها دیفرانسیل جلو و عقب هستند

مراحل بستن زنجیر چرخ خودرو

۱- زنجیر چرخ را همیشه تمیز و در جای خشک در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، اگر خودروی شما تک دیفرانسیل (جلو یا عقب) است دو زنجیر چرخ برای خودرو کافیست که برای دیفرانسیل جلو به چرخ های جلو می بندیم و برای خودروهای دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب؛ اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است هر چهار چرخ را مجهز به زنجیر کنید.
۲- زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خارهای زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.

2015-02-27_231951۳- دو طرف ساده زنجیر را از پشت چرخ به یکدیگر وصل کنید (حلقه فلزی باز را به طرف دیگر زنجیر وصل کنید)

۴- سمت دیگر زنجیر را که یک سر آن گیره ای پهن و خمیده دارد را به ترتیب مطابق شکل زیر از حلقه سر دیگر زنجیر عبور دهید و در بین حلقه بست نگهدارنده قرار دهید.
آموزش کامل تصویری و فیلم بستن زنجیر چرخ خودرو
۵- بست هایی در زنجیر چرخ وجود دارند که با چرخاندن آنها ، زنجیر چرخ به لاستیک محکم می شود ، این کار را توسط آچار مخصوص انجام دهید؛ آچار مخصوص (پیچ گوشتی دوسو) را در محل بیضی شکل قرار دهید و حلقه ای از زنجیر که در سوراخ بست ثابت است (در شکل با دایره قرمز مشخص شده) را در جهت منحنی بست بچرخانید (در هنگام جدا سازی زنجیر این بستها را به حالت اولیه خود برگردانید)

2015-02-27_2340162015-02-27_234017۶- زنجیر را روی چرخ بررسی کنید تا خارهای آن به سمت لاستیک نباشد.

فیلم آموزش طریقه صحیح بستن زنجیر چرخ

دانلود کنید:

شبکه اینترفر سفر خوشی را برایتان آرزومندست؛ در وضعیت عادی، زمانی که به زنجیر چرخ نیازی ندارید ، آن را جدا نمایید (استفاده طولانی مدت و تماس زنجیر با سطح سخت همچون آسفالت ، به تایر و حلقه های زنجیر آسیب وارد می کند و ضریب خطا در رانندگی و ترکیدگی تایر را به همراه خواهد داشت؛ تاکید می کنیم در زمان بسته بودن زنجیر چرخ از افزایش سرعت بپرهیزید.)

:: منبع: شبکه اینترفر

5/ 3٫34

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(41 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.