اقدامات جالب گوگل در استخدام و حمایت از زنان کارمندش

2015-05-11_215759

اقدامات جالب گوگل در استخدام و حمایت از زنان کارمندش سال میلادی گذشته با خبرهایی از شرکت‌های بزرگ فناوری همانند گوگل، فیس‌بوک، آمازون مواجه بودیم مبنی بر اینکه این شرکت‌ها تمایل زیادی برای استخدام زنان ...

اقدامات جالب گوگل در استخدام و حمایت از زنان کارمندش

سال میلادی گذشته با خبرهایی از شرکت‌های بزرگ فناوری همانند گوگل، فیس‌بوک، آمازون مواجه بودیم مبنی بر اینکه این شرکت‌ها تمایل زیادی برای استخدام زنان ندارند و بیشتر نیروهای آنها را مردان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبر اینترفر ؛ حتی تحلیلگران با زوم کردن بیشتر اعلام کردند که برخی از شرکت‌ها نژاد پرست هستند و بیشتر افراد سفید پوست را به استخدام درمی‌آورند. گویی این خبرها به مذاق گوگل خوش نیامده و این شرکت در صدد جبران برآمده است. در واقع گوگل با اقدامات اخیر خود نشان می‌دهد که روی زنان زوم کرده و می‌خواهد هوای این قشر اجتماع را بیشتر از پیش داشته باشد.

مدیران گوگل تمایل دارند تا طیف نژادی کارمندان خود را متنوع‌تر از پیش کرده و در اقدامی در همین راستا، بودجه‌ای ۱۵۰ میلیون دلاری را به بالا بردن تعداد کارمندان خانم، سیاه پوست و همچنین اسپانیایی زبان در کمپانی خود اختصاص داده‌اند.

در کنار اهداف یاد شده، بخش دیگر این پروژه شامل افزایش مدارس و دانشگاه‌هایی می‌شود که گوگل معمولا مهندسان خود را از آنجا استخدام می‌کند؛ از جمله دانشگاه کشاورزی و مکانیک آلاباما و همینطور دانشگاه میسوری.

از طرف دیگر کمپانی مورد بحث، اخیرا ۲۰ درصد از وقت برخی از کارمندان خود را روی حل مشکلات ناشی از تعصبات نژادی ناخواسته معطوف کرده؛ اقدامی که نانسی لی ( Nancy Lee) ، یکی از مدیران بخش نیروی انسانی گوگل معتقد است می‌تواند باعث شکوفایی بسیار بیشتری در محل کار شود.

گوگل همچنین تلاش می‌کند تا با پروژه‌هایی نظیر کمپین Made to Code، خانم‌ها را به حرفه‌های مرتبط با  STEMعلوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات علاقه‌مند کند. لی می‌گوید:‌ چنین تغییرات بنیادینی، آن هم در این مقیاس چندان آسان نخواهند بود، وقت زیادی را نیز طلب می‌کند و نمی‌توان انتظار داشت که همه مسائل با گذشت یک سال حل شوند، با این حال ما فکر می‌کنیم که رویکرد جدید گوگل، خبرهای خوشی را به همراه داشته باشد.

تلاش گوگل برای بارور کردن زنان کارمندش

این در حالی است که به تازگی گوگل به کارمندان خانم خود پیشنهاد داده است که به همه آنها ۲۵ هزار دلار اهدا می‌کند تا آنها تخمک‌های خود را فریز کنند، زیرا هر چه سن بالاتر می‌رود کیفیت تخمک و قدرت باروری کمتر می‌شود. گوگل معتقد است که بیشترین کیفیت کار نیز در افراد جوان است، چون افراد تا پس از ۴۵ سالگی دیگر کارایی یک جوان را نخواهند داشت.

در این راستا شرکت گوگل به کارمندان خانم خود توصیه کرده تا به مراکز باروی و ناباروی مخصوصی که تعیین کرده بروند تا  تخمک‌های خود را فریز کنند و با خیال راحت کار کنند و از بابت فرزندآوری نگرانی نداشته باشند.در واقع گوگل هدف خود از این کار را بالا بردن کارایی شرکت‌ دانسته و علام کرده که کارمند زن نباید دیگر نگرانی از فرزندآوری داشته باشند و در این شرایط می‌توانند حتی در سنین بالاتر هم باروری مناسبی داشته باشند.

به گفته یکی از مقامات گوگل، هر چیزی باید در سن خودش صورت پذیرد مثلا فرزندآوری در خانم‌های بالای ۳۵ سالگی باعث پایین آمدن کیفیت تخمک می‌شود.

همچنین خطر ناهنجاری جنین از جمله خطر شیوع سندرم داون نیز وجود دارد یا بیماری‌های زمینه‌ای مادر مانند فشار خون و دیابت افزایش می‌یابد که تاثیر منفی بر حاملگی می‌گذارد.

گفتنی است که پیش از این نیز برخی غول‌های فناوری از جمله اپل نیز برای کارمندان خود چنین مزایا و محیط‌های کاری را فراهم کرده بودند.

:: خبر اینترفر – فناوران

5/ 0٫00

افتضاحبدخوبعالیبی نظیر
(0 رای)

مطلب مفیدی بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.